18 آذر 1398
مرکز رصد تروریست حقیقی
خطا
 • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 524
دوشنبه, 17 فروردين 1394 ساعت 09:35

وضعیت تروریست های شرق ایران

 • اعترافات یک خبرگزاری آمریکایی

به گزارش مرکز رصد تروریست حقیقی؛ پایگاه تحلیلی «جینز» آمریکا در مقاله‌ای تحلیلی، به بررسی وضعیت فعلی بازمانده‌های عبدالمالک ریگی در گروهک ترویستی «جندالله» پرداخته و نوشته که این جمع در سراشیبی تضعیف و از هم گسیختگی است.

این پایگاه آمریکایی که معمولاً به بررسی وقایع نظامی می‌پردازد، این بار به بررسی وضعیت گروهک تروریستی «جندالله» پرداخته و نوشته که این گروه، پس از دستگیری و اعدام «عبدالمالک ریگی»، در سراشیبی سقوط قرار گرفته است.

 

این پایگاه ابتدا به تاریخچه تشکیل «جندالله» پرداخته و نوشته که «گروه جندالله در ۲۰ آوریل سال ۲۰۰۳ اعلام موجودیت کرد ولی نبرد نظامی خود را از سال ۲۰۰۵ آغاز کرد. از زمانی که رهبر این گروه توسط دولت ایران دستگیر و سپس به دار آویخته شد، ضربه‌ای جدی به ساختار جندالله وارد شد.»

«جینر» در ادامه به وضعیت فعلی این گروه پرداخته و با اشاره به اثرات منفی اعدام ریگی بر «جندالله» نوشته «از آن زمان به بعد، روند فعالیت جندالله، به دلیل انشقاق درونی و چند دستگی، سیری نزولی داشته است. در حال حاضر، محمدظهیر بلوچ رهبری این گروه را برعهده دارد، وی که در سال ۱۳۵۷ به دنیا آمده، مدرک دیپلم دارد و از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷ به قاچاق مشغول بوده است.»

سابقه رئیس جدید یاران قدیمی ریگی به این شرح است: «محمدظهیر در سال ۲۰۰۸ به جندالله پیوست؛ در ابتدا به فرماندهی یک واحد رسید، سپس معاون ریگی شد و بعد از دستگیری عبدالمالک جانشین وی شد.»

مقاله‌نویس «جینز» به روی فعلی سکه تروریست‌های «جندالله»، یعنی وضعیت فعلی آنان هم پرداخته و نوشته «از زمان مرگ ریگی، فعالیت‌های جندالله به دلیل انشقاق‌های داخلی در سیر نزولی قرار گرفته است. از ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴، اعضای جدا شده از جندالله، سه گروه دیگر تشکیل دادند.»

مهم‌ترین گروه جدا شده، «حرکت انصار ایران» است که چندی بعد، به حرکت الانصار تغییر نام داد. رئیس این گروه «حسن خان بلوچ» نام دارد که متولد سال ۱۳۵۶ شمسی در بلوچستان است؛وی از سال ۱۹۹۹ به قاچاق مشغول می‌شود. «حسن خان» در سال ۲۰۰۸ به جندالله پیوست ولیهمزمان با دستگیری «عبدالمالک ریگی» یعنی در سال ۲۰۱۰، به امارات رفت و با پولی که در آنجا به وی داده شده بود، گروه خود را تأسیس کرد.

گروه دیگری که از جندالله جدا شده، «جیش العدل» است که در ۲۷ مارس ۲۰۱۳ اعلام موجودیت کرد. رئیس این گروه هم صلاح‌الدین فاروقی است که در سال ۱۳۶۱ شمسی به دنیا آمده است.

دستگیری «عبدالمالک ریگی» که در این گزارش بارها به آن اشاره شده است، حاصل همکاری نیروهای اطلاعاتی ایران و خلبانان جنگنده رهگیرهای ارتش این کشور در سال ۲۰۱۰ بود.

در آن سال، عبدالمالک ریگی با تغییر چهره و ارائه گذرنامه جعلی به گیت فرودگاه امارات متحده عربی، با هدف ملاقات با مقامات پنتاگون و دریافت کمک‌، راهی قرقیزستان شد تا در پایگاه هوایی مناس، با میزبانان خود دیدار کند.

هواپیمای حامل این تروریست اما از حریم هوایی ایران رد می‌شد. روز سه‌شنبه ۴ اسفند ۱۳۸۸، مسئول کنترل رادار در حریم هوایی ایران از خلبان این هواپیما خواست که فرود بیاید. خلبان اما بر خلاف پروتکول‌های بین‌المللی، از قبول درخواست مقامات هوایی ایران سر باز زد.

در این هنگام با هماهنگی فرمانده پایگاه نهم شکاری نیروی هوایی ارتش ایران، دو فروند جنگنده فانتوم اف-۴ و یک فروند تام‌کت اف-۱۴، در نزدیکی هواپیمای مسافربری قرقیز به پرواز درآمدند و با پایفشاری کاپیتان هواپیمای مسافربری بر موضع خود، یکی از فانتوم‌ها ۲۰۰ گلوله در نزدیکی بدنه هواپیما شلیک کرد که پس از این تهدید عملیاتی، هواپیمای حامل این تروریست، مجبور به فرود شد.

ریگی در دادگاه محاکمه و پس از روبرویی با خانواده قربانیان بلوچ عملیات تروریستی گروه تحت امر خود، به دار مجازات آویخته شد.

تمامی حقوق این پایگاه، نزد دیده بان مبارزه با تروریسم محفوظ است.
طراح سایت: رامندسرور

آگاهی از آخرین اخبار رصد شده

تماس با ما
 1. نـــام
  لطفا اجازه دهید نامتان را بدانیم.
 2. ایمیل
  Please let us know your email address.
 3. پیام(*)
  پیام مورد نظرتان را وارد کنید.
 4. کدامنیت(*)
  کدامنیت
    مجددکد امنیتی را اشتباه وارد نموده اید.