16 آذر 1398
مرکز رصد تروریست حقیقی
خطا
 • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 524
پنج شنبه, 10 ارديبهشت 1394 ساعت 10:35

تروریسم سنتی چیست؟

 • گزارش / مرکز رصد تروریست حقیقی

مرکز بین المللی حمایت از قربانیان تروریسم؛ در دنیای قدیم به تناسب نوع نظام های سیاسی حاكم بر جوامع، تروریسم ابعاد چندان گسترده ای نداشت و استفاده از آن محدود به دایره قدرت سیاسی بود كه خود از جامعه منفك بود و بیشتر از طریق صاحبان قدرت سیاسی علیه یكدیگر به كار گرفته می شد. این نوع از تروریسم به مانند تروریسم فردی بیشتر در ساختار قدرت و بطن سیاسی جوامع روی می داد. در چنین شرایطی مردم عادی عنصر بی طرف بوده و پای آنها به این گونه از تروریسم كشیده نمی شد.

در واقع تروریست ها در عصر سنتی حیات بشر، نابود كردن فیزیكی مجموعه ای از اهداف كه برای بازتاب اعتراض و نشان دادن اینكه نیروی مقاومتی وجود دارد، انجام می دادند. (نیكفر،1380،7-10) به این معنی كه هدف تروریست ها عمدتا حذف فیزیكی صاحبان قدرت است كه به نظر عامل ترور، وارث نامشروع قدرت شده است.

در تروریسم سنتی، طراحی استراتژی و رهبردها، جهت پیروزی در ترور طرف مقابل به صورت حذف فیزیكی آن طرف و با هدف كسب قدرت، توده های مردم به طور دسته جمعی یا گروهی بكار گرفته نمی شدند. بدین ترتیب در دوران قدیم، تروریسم در واقع نوعی سازوكار و جایگزینی برای مبارزه در سطح قدرت سیاسی بوده است.(لیتزینگر،1383)

در حقیقت باید گفت كه تروریسم سنتی، به منظور از سر برداشتن موانع فیزیكی بر سر راه رسیدن به قدرت سیاسی است. یعنی در تروریسم سنتی، هدف حذف فیزیكی صاحبان قدرت است. مشخصه مهم تروریسم سنتی این است كه حملات تروریستی دامنه چندان گسترده ای نداشت و بر عكس آنچه در تروریسم مدرن شاهد هستیم اساسا در سطح جامعه و در میان عموم مردم محسوس نبوده و بیشتر در حوزه قدرت سیاسی كاربرد داشت .

ترور سیاسی به عنوان مشخصه بارز تروریسم سنتی، در قرون گذشته و در میان حكومت های استبدادی هم پدیده نسبتا غیر معمولی بوده است. با این حال در عصر مدرن، تروریسم شدیدا گسترش یافته است.

این نوع از تروریسم برای دست یابی به هدف و مقصود خاص و محدود صورت می گرفته است. اما از قرن شانزدهم به این سو با به وجود آمدن واحدهای سیاسی به نام دولت ملت در عصر رنسانس اروپا، ترور به واژه های سیاسی اضافه شد و از وضعیت تفكر فردی خارج و به شكل گروهی درآمد. (ایرنا،7/6/90) در واقع این گونه شد كه ترور به عنوان یك تفكر و نگرش مطرح و لذا عده بسیاری و حتی برخی از دولت ها برای تحقق اهداف سیاسی شان به این پدیده روی آوردند.

گذار از تروریسم فردی به تروریسم گروهی در اواخرن هیجدهم نمودهای عینی تری به خود گرفت. از سال 1900 به بعد، انگیزه ها، استراتژی ها و سلاح های در دسترس تروریست ها، تحول یافته اند. قبلا این آنارشیست ها و گروه های چپ گرا بودند كه بیشتر دست به فعالیت های تروریستی می زدند اما اكنون وضعیت فرق كرده است و این گروه های راست گرا هستند كه در تروریسم و افراط گرایی پیشتازند. البته هستند گروه های تروریستی كه نه چپ گرا و نه راست گراند، بلكه در اصل گرایش های قومی جدایی طلبانه دارند. همین خصیصه به آنها این امكان را می دهد تا حمایت عمومی بیشتری را جلب كنند.

می توان گفت تغییر استراتژی مبارزات گروه های، تروریستی بزرگ ترین تحول دهه های اخیر تروریسم محسوب می شود. در این دگرگونی استراتژی مبارزاتی، بسیاری از گروه های تروریست همانند ارتش جمهوری خواه ایرلند، حزب كارگران كردستان عراق(پ .ك.ك) و سازمان آزادی بخش باسك كه در قرن بیستم به وجود آمدند، در كنار تشكیلات عملیاتی دست به تاسیس جناح های سیاسی زدند.جناح های سیاسی بازوی سیاسی این گروه ها به حساب آمده و شرایط سیاسی ـ اجتماعی لازم را برای تحقق خواسته های آنان فراهم می كند، در حالی كه جناح نظامی، به قتل و كشتار می پردازد. مزیت مهم این تقسیم كار این است كه در شرایط اقدام جناح نظامی، رهبری سیاسی آشكارا می تواند خود را از آنها دور نگه دارد.

علاوه بر این تاكتیك های عملیات های تروریستی نیز تغییر كرده است. دیگر رهبران و شخصیت های سیاسی هدف اصلی حمله های تروریستی نیستند. تروریسم امروزه می تواند به شكل هواپیماربایی رخ دهد. غیر نظامیان و شهروندان بی گناه در بسیاری موارد هدف حملات تروریستی قرار می گیرند. در این میان، عملیات انتحاری به عنوان شكل جدیدی از عملیات تروریستی بسیار خطرناك است، زیرا عملا مقابله با آن بسیار دشوار و عموما غیرممكن است.

تمامی حقوق این پایگاه، نزد دیده بان مبارزه با تروریسم محفوظ است.
طراح سایت: رامندسرور

آگاهی از آخرین اخبار رصد شده

تماس با ما
 1. نـــام
  لطفا اجازه دهید نامتان را بدانیم.
 2. ایمیل
  Please let us know your email address.
 3. پیام(*)
  پیام مورد نظرتان را وارد کنید.
 4. کدامنیت(*)
  کدامنیت
    مجددکد امنیتی را اشتباه وارد نموده اید.