19 آذر 1398
مرکز رصد تروریست حقیقی
خطا
 • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 524
دوشنبه, 31 فروردين 1394 ساعت 06:01

سرویس اطلاعاتی رژیم اسرائیل

 • مشرق منتشر کرد/ قسمت اول

مرکز بین المللی حمایت از قربانیان تروریسم ،در این گزارش سرویس‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی را معرفی و ساختار سازمانی و برخی از مهمترین عملیات‌ها و اقدامات آن‌را بررسی خواهیم کرد.

 

به جرأت می‌توان گفت بیشتر توان دستگاه‌های اطلاعاتی – امنیتی اسرائیل به حذف فیزیکی شخصیت‌های –فلسطینی و غیرفلسطینی – مربوط می‌شود. عملکرد، شیوه ترور و اهداف اسرائیل نشان می‌دهد از افرادی با پیشینه صرفا علمی و دانشگاهی تا مقامات ارشد کشورهای دیگر، برای بنیان‌های متزلزل این رژیم تهدید محسوب شده و در لیست ترور قرار می‌گیرند.

 

 

 

موساد

 ریشه­ اولیه موساد به سال ۱۹۳۷ برمی‌­گردد که "هاگانا" سازمان "موساد لیالی‌فی بیت" به معنی "دفتر مهاجرت" را تشکیل داد. اما تشکیل سازمان موساد به سال ۱۹۴۹، اندکی پس از اعلام دولت اسراییل برمی‌­گردد. در آن سال، با توجه به تعدد سازمان‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی، رهبری این رژیم تصمیم گرفت که سازمان ویژه‌ای برای هماهنگی میان فعالیت‌های این سازمان‌ها تاسیس کند. بدین ترتیب، سازمان توسعه همکاری اسراییل که موسس آن "رئوفین شیلواح" Reuven Shiloah بود، شکل گرفت و در حکم "دژ مستحکم برای خدمت به اسرائیل" بود. شیلواح، پس از تشکیل موساد رسما ریاست آن را عهده‌دار شد.

  717864 702

رئوفین شیلواح اولین رئیس موساد

شیلواح از طریق سازمانش که زیر نظر وزارت امور خارجه­ اسراییل اداره می­‌شد، اقدام به ایجاد تعاون در میان شاباک، آمان، و دفتر سیاسی امور خارجه کرد. در سال ۱۹۵۱، این سازمان به دستور مناخیم بگین -نخست وزیر وقت- رسما به "موساد" تغییر نام داد. موساد، در ژوئن ۱۹۵۱ همکاری مخفیانه با سازمان سیا را آغاز کرد.
با توجه به گزارشی که در سال ۱۹۹۶ منتشر شد، شمار کارکنان موساد به ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ نفر از جمله ۵۰۰ افسر می‌رسید و هر کدام از آن‌ها در سن پنجاه و دو سالگی بازنشسته می‌شدند. موساد، شبکه گسترده‌‌ای از مزدوران در سراسر دنیا در اختیار دارد و هم‌اکنون بیش از ۳۵ هزار عضو (۲۰ هزار کارمند و بقیه موقتی) دارد.
موساد از چندین بخش تشکیل شده است که مهم‌ترین آنها عبارتند از:
۱٫ بخش عملیات و جذب مزدور؛ مسئولیت این بخش فعالیت‌های جاسوسی در سراسر کشورهای جهان است. جاسوسی نیز از طریق دفاتری که با عناوین مختلف فعالیت می‌کنند صورت می‌گیرد. موساد از سال ۲۰۰۰ برای جذب تعداد بیشتری از جاسوسان به تبلیغات گسترده اقدام کرده است.
۲٫ بخش فعالیت‌های سیاسی و هماهنگی‌های بین‌المللی؛ این بخش فعالیت‌های سیاسی را با هماهنگی با سازمان‌های اطلاعاتی کشورهای دوست و همچنین با کشورهایی که تل آویو با آن‌ها روابط نزدیک دیپلماتیک ندارد مدیریت می کند. پاریس یکی از مهمترین مراکز راهبردی است که موساد در ان مستقر است و سفارت اسرائیل در فرانسه کانون اصلی عملیات جاسوسی و جذب جاسوس و همچنین فعالیت‌های سیاسی و هماهنگی بین المللی است.

 

715965 583

تصویری هوایی که گفته‌می‌شود ساختمان اصلی موساد در سرزمین‌های اشغالی است.

 

 ۳٫ بخش عملیات ویژه؛ ترورها و حذف فیزیکی شخصیت‌هایی که تهدیدی برای امنیت اسرائیل محسوب می‌شود از وظایف این بخش است. اقدامات خرابکارانه پشتیبانی نظامی و جنگ‌های روانی از دیگر وظایف این بخش است.
۴٫ بخش جنگ روانی؛ این بخش مسئولیت جنگ روانی و تبلیغات رسانه ای و عملیات فریبکاری را به عهده دارد.
۵٫ بخش تحقیقات؛ تهیه گزارش‌های روزانه، هفتگی و ماهانه و گزارش‌های لحظه به لحظه از ماموریت‌های این بخش است. ماموریت‌های این بخش به عهده پانزده دفتر است که هرکدام یک منطقه جغرافیایی را پوشش می دهند که امریکا کانادا کشورهای اروپای غربی امریکای لاتین شوروی سابق چین افریقا کشورهای مغرب عربی مغرب الجزایر و تونس لیبی عراق اردن سوریه و ایران را شامل می شود. یک دفتر دیگر نیز به امور سلاح‌های هسته‌ای اختصاص دارد.
۶٫ بخش علوم و فن­آوری؛ توسعه همه امکانات علمی و وسایل نوین فناوری برای حمایت از عملیات موساد از وظایف این بخش است. موساد در اوریل سال ۲۰۰۱ اقدام به انتشار اعلامیه مهمی در مطبوعات اسرائیل جهت جذب مهندسان و دانشمندان متخصص در الکترونیک و رایانه برای کار در موساد کرد."

 • وظایف سازمان موساد بشرح ذیل است:

- جمع‌­آوری اطلاعات برون مرزی.
- جلوگیری از تولید سلاح­‌های غیرمتعارف توسط کشورهای دشمن.
- مبارزه با فعالیت‌های تروریستی برون مرزی.
- توسعه و حفظ روابط محرمانه دیپلماتیک.
- خروج یهودیان از کشورهایی که اجازه فعالیت آژانس­‌های مربوط به آلیا (کوچ اجباری یهودیان) را نمی­‌دهند.
- تولید اطلاعات استراتژیک، سیاسی، و عملیاتی.
- طراحی و اجرای عملیات ویژه برون مرزی.

 

 

717849 463

شین بت (شاباک)

 شین بت (شاباک) ISA سازمان اطلاعات و امنیت داخلی رژیم صهیونیستی است. «مدافعین همیشه پنهان حریم ملی» عنوان شعاری این سازمان بوده و در کنار موساد و آمان یکی از اضلاع مثلث جامعه اطلاعاتی اسراییل به شمار می­رود.

هنگام تاسیس دولت عبری تعداد مأموران اطلاعاتی و امنیتی آن ۱۸۴ نفر بود. این افراد در آن زمان به دستور مقامات نظامی یک یگان نظامی موسوم به "شین بت" وابسته به ارتش صهیونیستی تشکیل دادند. شین بت خلاصه کلمه "خدمت به امنیت" است. "ایسر هارئیل"، از زمان شکل‌گیری این سازمان تا سال ۱۹۶۳ رئیس آن بود. نامبرده بعدها به ریاست موساد هم رسید. از جمله عملیات‌های موفق وی، عملیات ربایش و انتقال آدولف آیشمن -از مقامات ارشد حزب نازی آلمان در جریان جنگ جهانی دوم- از آرژانتین به اسرائیل بود.

715919 785 1

ایسر هارئیل

 شین‌بت در دهه اول شکل‌گیری‌رژیم صهیونیستی مراقب تحرکات دشمنان حزب کار که تا سال ۱۹۷۷ بر "اسرائیل"‌حکومت می‌کرد، بود. حزب کار، در این سال‌های طولانی توانست شین‌بت را به یک سازمان‌اسطوره‌برای حمایت از رژیم صهیونیستی در مقابل توطئه‌های داخلی و جاسوسان شوروی و فدائیان عرب که با پشت سر گذاشتن سیم‌های خاردار وارد سرزمین‌های اشغالی می‌شدند، تبدیل کند.

 • وظایف عمده­ این سازمان عبارتست از:

· جمع آوری اطلاعات مربوط به داخل مرزهای اسرائیل و مناطق خودمختار فلسطینی
· خنثی‌سازی فعالیت‌های تروریستی
· معرفی سازمان­‌های تروریستی به مردم اسراییل
· بازجویی از مظنونین عملیات تروریستی
· انجام عملیات‌های اطلاعاتی و ضدتروریستی در کرانه­ باختری و نوار غزه
· فعالیت­‌های ضد جاسوسی
· حفظ امنیت جانی مقامات ارشد اسراییلی
· حفظ امنیت زیرساخت‌ها و مراکز دولتی
· حفظ امنیت پروازهای ملی
· مراقبت از سفارت‌های اسراییل در نقاط مختلف دنیا

 

 

 

717848 236

آمان

آمان :یکی از نهادهای سازمان اطلاعاتی اسرائیل بوده و از لحاظ اداری وابسته به فرماندهی ستاد مشترک ارتش صهیونیستی و تحت نظارت فرمانده این ستاد است. اما در کل، مجری تصمیمات شورای عالی امنیت ملی رژیم صهیونیستی می­‌باشد. به عبارت دیگر، می‌توان گفت که این سازمان شبیه دایره اطلاعات نظامی و مشابه‌آن در ارتش‌های دنیاست.

نشان سازمان اطلاعات نظامی رژیم اسرائیل
کلمه امان مشتق از عبارت عبری "اغاف مودیعین" و معنی آن دفتر اطلاعات و امنیت است و مخصوص امنیت نیروهای مسلح و جمع‌آوری اطلاعات مهم نظامی و تاکتیکی و عملیاتی درباره نیروهای مسلح عربی و توان سیاسی و اقتصادی ـ که شاید بتوان برای کمک به نیروهای نظامی و پیشبرد اهداف در عملیات‌ها از آن استفاده کرد ـ‌است.

717875 257

ژنرال آویو کوچی رئیس پیشین آمان
امان با تجزیه و تحلیل این معلومات و اطلاعات، نتیجه را به اطلاع مقامات عالی‌رتبه می‌رساند. این سازمان در تدوین طرح‌های جنگی و هماهنگی با دیگر سازمان‌ها نقش فعالی دارد و از افسران اطلاعاتی مستقر در مرزها و مناطق عملیاتی و افسران شناسایی ـ که از وسایل و ادوات ماهواه‌ای صنعتی، بی‌سیم و سیستم‌های الکترونیکی برای شناسایی و نظارت هوایی، دریایی، زمینی استفاده می‌کنند ـ اطلاعات جمع‌آوری می‌کند.

 

717917 419

ژنرال هرتزل هالوی رئیس جدید آمان

 

 

عمده توطئه­‌های افشا شده­ موساد

- ربودن آدولف آیشمن -یکی از عوامل حزب نازی- که متهم به کشتار جمعی یهودیان طی جنگ جهانی دوم بود. وی، پس از ربودن تحت شکنجه قرار گرفته و در دادگاهی نمایشی در بیت‌المقدس به مرگ محکوم و سپس اعدام شد.

717884 233

 

تصویر دادگاه رسیدگی به اتهام جنایت جنگی آدولف آیشمن در بیت المقدس

 

- تشکیل جلسه محرمانه بین مقامات اسراییلی و اردنی در سال ۱۹۷۵ و جلسه دوم در سال ۱۹۷۷٫ مامورین موساد در اواخر دهه ۱۹۷۰ با اجرای "عملیات موسی" به قصد نجات صد گروگان اسراییلی در هواپیمای تسخیر شده در اوگاندا، به این کشور سفر کردند.
- طراحی حمله به لبنان در سال ۱۹۸۲ و طراحی حمله به مراکز سازمان آزادیبخش فلسطین در تونس که منجر به مرگ ۵۶ شهروند فلسطینی شد.
- ربودن "مردخای وانونو" –مهندس یهودی و مراکشی‌الاصل تاسیسات هسته‌ای دیمونا در سرزمین‌های اشغالی بود که در سال ۱۹۸۶ در رم ایتالیا برنامه هسته­‌ای محرمانه اسراییل را برای غربی‌ها فاش ساخت. او در این سال طی گفتگویی با نشریه انگلیسی ساندی تایمز، برای اولین بار اطلاعات مربوط محرمانه مربوط به دیمونا و تصاویری از کلاهک‌های هسته‌ای این رژیم را در اختیار ساندی تایمز قرار داد.

 

718042 859

مردخای وانونو افسر موساد که اطلاعات محرمانه برنامه تسلیحات هسته‌ای اسرائیل را فاش کرد


- تلاش برای ترور ترور "صدام حسین" در سال‌های ۱۹۹۱ و ۱۹۹۷٫
- تلاش برای ترور "خالد مشعل" و آزادی ۷۰ زندانی فلسطینی در ازای آزادی مامورین ناکام ترور مشعل.
- مساعدت به سرویس امنیتی ترکیه در ربودن "عبدالله اوجالان" –رهبر جدایی طلبان ترکیه- از کنیا در سال ۱۹۹۹٫ یک دهه بعد "گوردون توماس" -از عناصر اطلاعاتی سیا- که رابطه نزدیکی با موساد داشته است در کتاب خود مدعی شد که اساساً دستگیری اوجالان نه توسط نیروهای امنیتی آمریکا و ترکیه، بلکه مستقلاً توسط سازمان موساد اجرا شد و این سازمان پس از ربودن وی، او را به ترکیه تحویل داد.

 

718063 981

عبدالله اوجالان رهبر جدایی‌طلبان ترکیه که گمان می‌رود موساد عملیات ربایش او را انجام داده باشد


- استفاده دو تن از مامورین موساد با نام‌های "ایلی کارام" و "اوریل کلمان" از پاسپورت‌های نیوزلندی در سال ۲۰۰۴ که منجر به دستگیری آنها، شش ماه حبس، و در نتیجه اعمال تحریم­‌های دیپلماتیک علیه اسراییل از سوی دولت نیوزلند شد.

                718079 876

ایلی کارام جاسوس اسرائیلی که بدلیل استفاده از پاسپورت جعلی نیوزلندی به شش ماه زندان محکوم شد

- ترور برخی از مامورین خود پس از اینکه به افشاء اسرار و یا روی گرداندن از این سازمان اقدام کردند؛ که از آن دست می­توان به ترور "بن زیگی‌یر" در زندان پس از دستگیری وی اشاره کرد. وی یک استرالیایی دارای همسر اسراییلی و دو فرزند بود که در سال ۲۰۱۰ به استخدام موساد درآمد. او ۴ ماه در محرمانه­‌ترین حال ممکن در سلولی به نام سلول آقای ایکس حبس بود بطوریه حتی نگهبانان اسم واقعی او را نمی­دانستند. پس از ۴ ماه جسد وی در حالی در "سلول محافظت شده و عاری از هرگونه وسیله" دیده شد که خود را حلق­­‌آویز کرده بود.

ادامه دارد.

تمامی حقوق این پایگاه، نزد دیده بان مبارزه با تروریسم محفوظ است.
طراح سایت: رامندسرور

آگاهی از آخرین اخبار رصد شده

تماس با ما
 1. نـــام
  لطفا اجازه دهید نامتان را بدانیم.
 2. ایمیل
  Please let us know your email address.
 3. پیام(*)
  پیام مورد نظرتان را وارد کنید.
 4. کدامنیت(*)
  کدامنیت
    مجددکد امنیتی را اشتباه وارد نموده اید.