16 آذر 1398
مرکز رصد تروریست حقیقی
خطا
 • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 524
چهارشنبه, 10 تیر 1394 ساعت 07:36

امنیت و اقتدار ملی در سایه مبانی اسلامی

 • یادداشت/مرکز بین المللی حمایت از قربانیان تروریسم

پس اقتدار مورد نظر جمهوری اسلامی ایران علاوه بر جنبه های عمومی از ویژگی های منحصر به فرد برخوردار است که امام و رهبری همواره از ابتدای انقلاب تا کنون بر آنها تاکید داشته اند.

مرکز بین المللی حمایت از قربانیان تروریسم، اقتدار با مفاهیمی همچون قدرت،نفوذ،اغوا و زور نزدیکی دارد،در این بین قدرت یک مفهوم پایه تلقی شده و جایگاه کانونی در موضوعات امنیت،سیاست و روابط بین الملل دارد.

قدرت بطور کلی به ظرفیت توانایی تاثیرگذاردن بر پدیده ها از حیث کنترل،اراده و دیگر مولفه ها اشاره دارد،ماهیت اقتدار نیز همانند قدرت است اگر چه در یک بیان عمومی می توان اقتدار را به معنای توانایی و قدرت مشروع و دارای نفوذ و یا حتی فرمان دادن و فرمان پذیری فرض نمود.

اقتدار از نظر ساختاری به معنای داشتن قابلیت های ابزاری نظام سیاسی در چارچوب سازماندهی توانایی های بالقوه و بالفعل می باشد،به عبارت دیگر هرگونه اقتدار ساختاری نیازمند سازماندهی قدرت ملی توسط نهادها و مراجع حکومتی است.

اقتدار از نظر هنجاری به نوعی رضایت و اختیار دلالت دارد و بدین سان اقتدار حق مشروع برای نقفوذ یا هدایت رفتار دیگران است و حاکمیتی است که افراد تحت حکمرانی آن را پذیرفته اند.

اقتدار مانند قدرت وسیله رهبری دیگران است اما پایه آن صرف زور یا مجازات نیست بلکه همواره توام با مشروعیت و مقبولیت است.

در این راستا می توان اقتدار ملی در حوزه داخلی را به قدرتی که از سوی جامعه مورد قبول واقع شده و در قلمرو ملی نفوذ و حاکمیت یافته و به قدرت مشروع تبدیل شده است به حساب آورد.

در حوزه خارجی می توان به مجموعه توانای هایی که در صحنه فراملی و بین المللی نهادینه شده تا بتواند منافع مهم و حیاتی کشور را تامین نماید اطلاق نمود.

با این تفاسیر روشن می گرددکه تمام واحد های سیاسی برای بقای پیشرفت خود نیازمند توسعه و تحکیم اقتدار ملی هستند.

امنیت ملی کشورها با مولفه ها و ابعاد گوناگونی ارتباط دارد،قدرت و اقتدار ملی نیز ناشی از عوامل سیاسی،اجتماعی،فرهنگی،اقتصادی و فناوری و نظامی است.

نظر بر اینکه بنیان های نظام جمهوری اسلامی بر پایه تعالیم اسلامی استوار است بنابراین اقتدار مورد نظر در این نظام مبتنی بر تعالیم دینی است،ارزش عملی حکومت و مدیریت جامعه در تعالیم دینی بسیار مهم،حیاتی و فراتر از یک امر جنبی و کم فایده است و لذا مشاهده می کنیم که از ابتدای شکل گیری انقلاب اسلامی نهادهایی همچون وزارت اطلاعات خودنمایی می کنند بر مبنای اجتهاد اسلامی و فقه پویای شیعه مبانی خود را بر میگزیند و از جمله ستون های اقتدار نظام به حساب می آید.

از نظر قرآن مجید نیز قدرت سیاسی در جامعه اسلامی باید منشا اتحاد،همبستگی و برادری شود،عدالت را در جامعه حاکم کند،نگهبان عزت و استقلال جامعه اسلامی باشد و امنیت را در همه حوزه ها تامین نماید.

پس اقتدار مورد نظر جمهوری اسلامی ایران علاوه بر جنبه های عمومی از ویژگی های منحصر به فرد برخوردار است که امام و رهبری همواره از ابتدای انقلاب تا کنون بر آنها تاکید داشته اند.

از این رو در منویات ایشان تامین امنیت،دسترسی به آرمانها،عدم طمع دشمنان به کشور و منابع آن،مصونیت در برادر تهدیدات در مفاهیم مرتبط با اقتدار دیده می شود.

تحولات پر شتاب جهانی و ورود متغیر های متعدد در صحنه داخلی و بین المللی تاثیرگذار بر جمهوری اسلامی ما را بر آن می دارد تا با در نظر گرفتن همه مسائل،چالش ها و تهدیدات داخلی و خارجی الگوی راهبردی مشخصی برای حفظ، تحکیم و توسعه اقتدار ملی طراحی نموده تا بر اساس آن بتوان برنامه های هماهنگ و سیاست های مفید و موثری را تبیین و در دوره زمانی مشخصی مورد اجرا گذاشت.

تمامی حقوق این پایگاه، نزد دیده بان مبارزه با تروریسم محفوظ است.
طراح سایت: رامندسرور

آگاهی از آخرین اخبار رصد شده

تماس با ما
 1. نـــام
  لطفا اجازه دهید نامتان را بدانیم.
 2. ایمیل
  Please let us know your email address.
 3. پیام(*)
  پیام مورد نظرتان را وارد کنید.
 4. کدامنیت(*)
  کدامنیت
    مجددکد امنیتی را اشتباه وارد نموده اید.