05 بهمن 1398
مرکز رصد تروریست حقیقی
خطا
 • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 524
دوشنبه, 08 تیر 1394 ساعت 06:43

ایران،الگویی برای امنیت دیپلماتیک در منطقه

 • یادداشت/مرکز بین المللی حمایت از قربانیان تروریسم

ایران از جمله کشورهایی است که توانسته در دو دهه اخیر نه تنها امنیت ملی خود را حفظ کند بلکه الگوی مناسبی برای سایر کشورها بالاخص کشورهای مسلمان در مقوله های امنیتی می باشد.

مرکز بین المللی حمایت از قربانیان تروریسم، مفهوم امنیت ملی هر روز بیش از گذشته نه تنها در جهان سیاست، بلکه در اقتصاد، فرهنگ و اجتماع مورد استفاده قرار گرفت و آرام آرام به واژه و مفهومی پرقدرت تبدیل گردید.بطوری که امروزه در متون مختلف مربوط به روابط بین الملل از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

بطور خلاصه می توان امنیت را نبود تهدیدات نسبت به ارزشهای اصلی و کمیاب هر جامعه تعریف کرد،آنچه که مسلم به نظر می رسد اینست که امنیت ملی تابعی است از شرایط بین المللی و لازمه آن سه نوع آمادگی را شامل می شود: آمادگی سیاسی، اقتصادی و نظامی.

آمادگی سیاسی در گزاره هایی همچون؛عقد پیمانهای دفاعی به منظور مقابله با تجاوزات احتمالی،انجام مذاکره به منظور جلوگیری از اقداماتی که ممکن است به جنگ بیانجامد،تعیین و اجرای هدفهای سیاسی فراملی و فرامنطقه ای،مدیریت بحرانهای بین المللی و منطقه ای دیده می شود.

در بخش های اقتصادی مواردی که مطرح هستند؛ دارا بودن منابع طبیعی مهم و مواد غذایی لازم و نیز سایر مواد خام و یا لااقل داشتن امکان دسترسی به مواد مزبور،داشتن ظرفیت صنعتی و مهارت تکنیکی برای تولید سلاحهای لازم برای عملیات نظامی،داشتن بنیه مالی کافی برای پرداخت هزینه های مذکور بدون آنکه به بحران اقتصادی منجر شود؛را می توان نام برد.

آمادگی نظامی نیز که از دیگر موئلفه های امنیت ملی هر کشور به حساب می آید که گزاره هایی همچون؛داشتن یک طرح دراز مدت استراتژیک یا دفاعی به منظور مقابله با دشمن،داشتن یک نیروی نظامی کارآزموده که بتواند به خوبی از سلاحهای مدرن استفاده کند،داشتن طرحهای لازم برای تامین هماهنگی بین غیرنظامیان و نیروهای نظامی در مواقع بحرانی و جنگ،داشتن امکان تهیه سریع خواربار و وسایل حمل و نقل برای نیروهای نظامی؛ را خود می گنجاند.

گفتنی است دیپلماسی مناسب یک کشور نه تنها می تواند در معادلات سیاسی و امنیت ملی آن تأثیر بگذارد بلکه می تواند در امنیت منطقه نیز تأثیر بسزایی داشته باشد.

توان بالای تفکر انقلاب اسلامی در مهندسی زیر ساخت های امنیتی ملی توانسته ابعاد تاثیرگذاری ایران در موضوعات داخلی،منطقه ای و فرامنطقه ای به نمایش بگذارد تا آنجا که مرزهای امنیتی کشور را با پیچیدگی های خاصی تامین کنند.

برخی تحلیل گران غربی معتقدند که رویداد های پس از انقلاب اسلامی موجب شده است که ایران از معدود کشورهایی باشد که سیاست داخلی آن تاثیر چشمگیری در بر سیاست های داخلی کشورهایی همچون آمریکا دارد.

گفتنی است،ایران از جمله کشورهایی است که توانسته در دو دهه اخیر نه تنها امنیت ملی خود را حفظ کند بلکه الگوی مناسبی برای سایر کشورها بالاخص کشورهای مسلمان در مقوله های امنیتی می باشد.

تمامی حقوق این پایگاه، نزد دیده بان مبارزه با تروریسم محفوظ است.
طراح سایت: رامندسرور

آگاهی از آخرین اخبار رصد شده

تماس با ما
 1. نـــام
  لطفا اجازه دهید نامتان را بدانیم.
 2. ایمیل
  Please let us know your email address.
 3. پیام(*)
  پیام مورد نظرتان را وارد کنید.
 4. کدامنیت(*)
  کدامنیت
    مجددکد امنیتی را اشتباه وارد نموده اید.