17 آذر 1398
مرکز رصد تروریست حقیقی
خطا
 • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 524
جمعه, 04 ارديبهشت 1394 ساعت 19:48

سریال انتقام‌های خونین تروریست‌های شرق ایران

 • یادداشت/ موسسه راهبردی دیده بان بررسی کرد:

به گزارش مرکز رصد تروریست حقیقی؛ با یک بررسی ساده در خصوص اتفاقات اخیر این گروه تروریستی می‌توان فهمید که اختلافات و درگیری‌های خونینی در بطن این گروهک تروریستی در جریان است.

 

خبر کشته شدن «محمدسعید ترکمان‌زهی» در 18 فروردین در کراچی پاکستان یکبار دیگر نام گروهک تروریستی جیش‌العدل را یادآور شد. گروهی تروریستی که از باقی‌مانده‌های گروهک ریگی تشکیل شده و در یکی دو سال گذشته به واسطه چند اقدام مسلحانه در مرزهای شرقی جمهوری اسلامی ایران و به شهادت رساندن چند نفر از سربازان و مرزبانان ناجا شهرت پیدا کرده است.

 

اما آنچه که بیشتر اخبار اخیر این گروه تروریستی را تشکیل می‌دهد مربوط به درگیری‌ها و اختلافات درونی آنهاست که اتفاقاً هر بار به مرگ یکی از اعضای رده بالای این گروه منجر می‌‌گردد. هرچند که بیانیه‌ها و اخبار منتشر شده از سوی خود گروه سعی دارند کشته‌های خود را به نحوی حاصل درگیری با نیروهای نظامی ایران نشان دهند و از این رهگذر ضمن القای اهمیت جایگاه خود،‌ مدعی حضور در خاک ایران شوند، اما با یک بررسی ساده در خصوص اتفاقات اخیر این گروه تروریستی می‌توان فهمید که اختلافات و درگیری‌های خونینی در بطن این گروهک تروریستی در جریان است. در واقع ظهور اختلافات شدید در بین اعضای گروهک تروریستی جیش العدل از روزهای آخر سال گذشته قوت گرفت و این اختلافات تا حدی پیش رفت که برخی از اعضای آنان از این گروه جدا شده و گروهک جدیدی را به نام «جیش‌النصر» به سرکردگی برادر بزرگتر عبدالمالک ریگی به نام عبدالرئوف ریگی تشکیل دادند.

عبدالرئوف در ظاهر فرد دوم جیش العدل بود، اما به عنوان فرد اول توسط برخی از حامیان مالی و تسلیحاتی گروه شناخته می‌شد و همین امر سبب شد تا با جدا شدن عبدالرئوف، وی تمام تجهیزات و اموالی را که برای جیش العدل جمع‌آوری کرده بود با خود به گروهک تازه تأسیس خود ببرد. این موضوع باعث ایجاد درگیری خونینی بین اعضای جیش العدل و جیش النصر شد که در نهایت تعدادی از اعضای هر دو طرف به هلاکت رسیدند.

دقیقاً زمانی که اعضای دوگروه سعی داشتند وجود این اختلافات را تکذیب کنند یا حداقل از پایان درگیری‌ها خبر دهند، اعضای جیش‌العدل توانستند عبدالرئوف ریگی سرکرده جیش النصر را به هلاکت برسانند، با این حال سیاست پنهان کردن اختلافات و درگیری‌ها سبب شد که هیچگاه مسئولیت این اقدام را بر عهده نگیرند. بعد از کشته شدن سرکرده جیش‌النصر، این گروهک یکی از اعضای خود را که به عنوان مقصر در به هلاکت رسیدن عبدالرئوف می‌دانست اعدام کرد. با این حال جیش‌النصر نیز به مانند گروهک تروریستی ریگی آنچنان به سرکرده خود وابسته بود که بعد از هلاکت عبدالرئوف به حاشیه رفت و تقریباً دیگر موفق به انجام اقدامی نشد، تعطیل شدن وبلاگ رسمی این گروه که مهمترین منبع اطلاع رسانی آنها به شمار می‌رفت نیز بیانگر این موضوع است.

از سوی دیگر جیش النصر همچنان ادعای ادامه فعالیت داشته و حتی چندی پیش در صفحات مجازی خود خبری مبنی بر ایجاد وحدت بین گروهک «جیش النصر» با گروهک «انصار الفرقان» را منتشر کرد. این اقدام را می‌توان به معنای سعی یک گروه از میان رفته (انصار‌الفرقان) برای بیان آغاز فعالیت دوباره تفسیر کرد، هر چند که ردپای اختلاف میان انصار‌الفرقان و جیش‌العدل نیز به خوبی نمایان است و حتی انصارالفرقان را می‌توان بیشتر گروهی نزدیک به جیش‌النصر دانست!

بعد از این اعلام وحدت در روزهای ابتدایی فروردین خبر اقدامی خرابکارانه در مرزهای شرقی کشور منتشر شد که متاسفانه در جریان آن تعداد ۸ تن از مرزبان جمهموری اسلامی ایران به شهادت رسیدند. بعد از این حادثه تروریستی در اتفاقی کم سابقه هر دو گروهک جیش‌العدل و انصارالفرقان برای نشان دادن خوش خدمتی خود به سرویس‌های جاسوسی استعمارگر مسئولیت این اقدام را پذیرفتند.

با این وجود که مدتی از فعالیت جیش‌النصر خبری در کار نبود، اما سعی اعضای جیش‌العدل در نابودی کامل رقیبشان به جایی رسید که می‌توان نقش اعضای جیش‌العدل را در دستگیری عبدالستار ریگی، جانشین عبدالرئوف و فردی دیگر از اعضای تروریست در جیش النصر، بسیار پررنگ دانست. بعد از این اقدام سریال انتقام‌های خونین این بار به همکاری جیش‌النصر و انصارالفرقان‌ رسید که منجر به خبر اخیر مبنی بر هلاکت «محمدسعیدترکمان زهی» نفر دوم و سخنگوی گروهک جیش‌العدل شد.

هرچند که اینبار هم رسانه‌های گروهک ضربه خورده بر طبق همان توافق نانوشته با رقیبشان تلاش دارند تا مسبب این اقدام را نیروهای نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران معرفی کنند و از این طریق اعتباری برای خود به عنوان یک گروه درگیر در خاک ایران کسب نمایند و در همین مورد هم دست به چنین کاری زدند و بعداز گذشت چند روز که این خبر رسانه ای شده بود و دیگر جایی برای انکار نداشت، در اول اردیبهشت سال جاری ادعا کردند در درگیری بین نیروهای سپاه با تروریست های جیش العدل این فرد به هلاکت رسیده است!

اما همانطور که گفته شد واقعیت ماجرا در مرور درگیری‌های صورت گرفته بین این گروه‌های تروریستی کاملاً آشکار است و می‌بایست همچنان در انتظار واکنش خونی دیگری از سوی طرف مقابل بود.

تمامی حقوق این پایگاه، نزد دیده بان مبارزه با تروریسم محفوظ است.
طراح سایت: رامندسرور

آگاهی از آخرین اخبار رصد شده

تماس با ما
 1. نـــام
  لطفا اجازه دهید نامتان را بدانیم.
 2. ایمیل
  Please let us know your email address.
 3. پیام(*)
  پیام مورد نظرتان را وارد کنید.
 4. کدامنیت(*)
  کدامنیت
    مجددکد امنیتی را اشتباه وارد نموده اید.