17 آذر 1398
مرکز رصد تروریست حقیقی
خطا
 • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 524
پنج شنبه, 10 ارديبهشت 1394 ساعت 07:55

میکروتروریسم چیست؟

 • یادداشت / فرید ذکریا

مرکز بین المللی حمایت از قربانیان تروریسم؛ سال 2010 با مسائلی چون بحران در اروپا،کندی بازیابی اقتصادی، افزایش و کاهش مالیات ها، اخبار کمرنگ سیاست خارجی و بسته های مالی و کمکی دولتی همراه بود. اما در این میان سهم تروریسم چه شد؟

سازمان امنیت ملی امریکا در ماه مه سال 2010 گزارش داد: «تعداد و شتاب حملات امنیتی علیه ایالات متحده در 9 ماه گذشته، از آمار کلی هر سال دیگری فراتر رفت.» در اکتبر 2010 اقدامی در جهت انفجار یک هواپیمای باربری توسط بمب های جاسازی شده در کارتریج پرینترها این نکته را تایید کرده و نشان می دهد این فقط یک پدیده امریکایی نیست. ریانووستی خبرگزاری رسمی روسیه گزارش کرد عملیات تروریستی در سرزمین های روسیه در سال 2010 دو برابر شده است. سال گذشته شاهد جنگ افزاری جدید بودیم؛ میکروتروریسم.

تعریف میکروتروریسم عبارت است از: «اقدام تروریستی در اندازه های کوچک با انگیزه های منطقه ای توسط افراد کم تعداد، با عملیاتی نه چندان بزرگ و چشمگیر، اما با احتمال موفقیت بسیار زیاد و به پیروی از پیشگامانی و همفکرانی بزرگ.»
با وجود تمامی ابهامات در زنده بودن و هدایت این گونه تروریسم توسط بن لادن، ظواهری و ...، حتی با جدایی این پدیده از القاعده، هنوز آرامش خاطری قطعی وجود ندارد چراکه این موضوع باعث دست کم گرفتن شکل گیری نطفه بعدی میکروتروریسم خواهد شد. چنان که این پدیده حتی بدون حمایت از بالاهمچون حبابی از کف به پا می خیزد.


در یک سایت خبری مرتبط با القاعده، نویسنده اصول و عقاید اولیه میکروتروریسم را این طور معرفی می کند: «ما به حملات بزرگ نیاز نداریم، حمله به دشمن یعنی ریختن قطره قطره خود او تا سر حد مرگ؛ با هزاران زخم کوچک.»
در نوشته دیگری در فهرست هزینه ها و ابزار لازم برای حمله توسط کارتریج های پرینتر نوشته شده: «دو عدد تلفن همراه، دو عدد پرینتر و هزینه حمل آن؛ جمعاً 4200 دلار.» آنچه پیداست در این نوشته ها سعی شده جوانان غرب، مخصوصاً امریکا به انجام این گونه عملیات تروریستی تحریک شوند. درست مانند گزینش افراد برای انجام عملیات انتحاری.

 

القاعده


تروریسم القاعده خط مشی خاصی دارد. آنان بر این باورند که برای شناساندن و تثبیت خود به عنوان یک دشمن جدی، نیازمند برنامه ریزی و عملیات گسترده اند. چنان که در دهه 1990 مدیریت ده ها گروهک تروریستی در نقاط مختلف دنیا را برعهده داشتند، در کشورهایی مانند کنیا و تانزانیا بمبگذاری های همزمان در سفارتخانه ها انجام دادند یا اهداف خاصی مانند کشتی USSCole امریکا در اکتبر سال 2000 را مورد حمله قرار می دادند و فراتر از همه اینها، در سال 2001 حمله همزمان به مراکز تجاری، ساختمان های دولتی و مراکز فرماندهی نظامی در امریکا را در دستور کار خود قرار دادند و حالاکه در افغانستان و پاکستان آسیب دیده اند، منابع مالی شان فاش شده است و رهبران آنها تحت فشار روز افزون هستند، (القاعده) تمرکز خود را بر از هم گسیختن زندگی درجوامع غربی به صورت حملات کوچک و ممتد گذاشته است. یادآوری این نکته خالی از اهمیت نیست که این نوع عملیات تروریستی دنیا را شگفت زده نخواهد کرد چرا که این گونه تلاش های انفرادی (حتی موفق) اثر کوچکی خواهد داشت. پایداری این روش برگرفته از ابزار جدیدی است: «عمومی سازی تکنولوژی». در هر کجا که تکنولوژی در اختیار عموم قرار می گیرد، افراد خاص می توانند از آن به عنوان سلاحی فراگیر و جهنمی علیه سیستم ها استفاده کنند.

میکروتروریسم اصولاً ناهمگون است. چنان که از کوچک بودن به عنوان غیرقابل شناسایی شدن و تحت کنترل نبودن بهره می گیرد. امریکا را برای مبارزه به کشورهایی همچون افغانستان، یمن و سومالی می کشاند و سپس خود ناپدید می شود. خط مشی امریکا نیز در این کشورها به سرعت به سمت ایجاد ثبات، حمایت و بازسازی از آن کشورها کشیده می شود و این کار عملاً دست و پا زدن در نقطه ای است که توسط تروریسم انتخاب شده و از آن برای برهم زدن نظم و ثبات و توسعه استفاده می کند. در این شرایط فقط کافی است تروریست ها گوشه ای پنهان شده و به ارسال نامه های منفجر شونده بپردازند. اما بزرگ ترین مشکل قطعاً زمانی فرا می رسد که تروریست ها شهروندان غربی باشند؛ غالباً افرادی بدون سابقه مبارزاتی. چون مبارزه با تروریسم نیازمند تشخیص و جداسازی دقیق حقوق افراد از شرایط جنگی است، این مساله به موضوع پیچیده تری در مقابله با تروریست های شهروند این کشورها تبدیل می شود.

در هر صورت مساله میکروتروریسم فعلاً کوچک خواهد ماند، افراد کمی به آن پایبند هستند و حملات کم ولی موفقی دارند اما عمومی سازی تکنولوژی، دسترسی به اطلاعات و تمام این چیزهای ایده آل می تواند ابزاری باشد برای عمومی سازی خشونت.

تمامی حقوق این پایگاه، نزد دیده بان مبارزه با تروریسم محفوظ است.
طراح سایت: رامندسرور

آگاهی از آخرین اخبار رصد شده

تماس با ما
 1. نـــام
  لطفا اجازه دهید نامتان را بدانیم.
 2. ایمیل
  Please let us know your email address.
 3. پیام(*)
  پیام مورد نظرتان را وارد کنید.
 4. کدامنیت(*)
  کدامنیت
    مجددکد امنیتی را اشتباه وارد نموده اید.