16 آذر 1398
مرکز رصد تروریست حقیقی
خطا
 • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 524
دوشنبه, 07 ارديبهشت 1394 ساعت 04:12

تروریسم شناسی

 • معرفی کتاب

نام کتاب: تروریسم شناسی

نویسندگان: دکتر نوروز کارگری-دکتر علی اکبر حیدری فرد            

در خصوص تروریسم موضوعات متعددی در محافل سیاسی و حقوقی مطرح می‌شود و به اندازه ای سخن در این خصوص به درازا کشیده شده است که از هر زاویه و با هر رویکردی از آن تعریفی متفاوت ارائه شده و ساختاری مجزا از آن طراحی گردیده است.

باتوجه به رویکردهای متفاوتی که در حوزه تروریسم ارائه می شود، هر پژوهشگری به شیوه خاص و رویکرد خاص خود این مساله را مورد بررسی قرار می دهد.
برهمین اساس کتاب تروریسم شناسی با نگاهی متاوت درقالب 256 صفحه تهیه و منتشر گردیده است. در این کتاب پس از مقدمه، در قالب 3 فصل ابتدا به ارائه مفهوم از تروریسم پرداخته می شود. در این فصل پس از ارائه تعریف تروریسم، مرزبندی آن با مفاهیم مشابه مشخص می شود. با توجه به اینکه گستردگی معنایی تروریسم می تواند موجب اشتباه در این خصوص گردد، ارائه مرزی مشخص از مفاهیم مشابه می تواند در این خصوص راهگشا باشد.
در ادامه به دو گونه از شناخته شده ترین تقسیم بندی های تروریسم پرداخته می شود. مورد نخست تروریسم شخصی است که در فصل دوم مورد بررسی قرار می گیرد و مورد دوم تروریسم بین المللی است که در فصل سوم بررسی می شود. تروریسم شخصی ناظر بر اقدامات ضد دولتی است که از جانب افراد صورت می گیرد؛ فارغ از اینکه این اقدامات ناشی از تفکرات دینی یا غیر دینی مرتکبان باشد. علاوه بر اقداماتی که به صورت در این خصوص قابل تصور است، ظهور اقدامات تروریستی در قالب شکل گیری فرهنگ مقاومت در میان گروه های مخالف جریانات سیاسی، در ذیل این عنوان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
در قصل سوم به مقوله تروریسم در حوزه بین المللی پرداخته خواهد شد که در این میان با بررسی کنوانسیون های بین المللی، مصادیق اقدامات تروریستی در حوزه بین المللی مورد بررسی و مداقه قرار خواهد گرفت.
با عنایت به ابهامات فراوان در خصوص موضوع تروریسم، و بویژه بدان روی که جمهوری اسلامی ایران در کانون توجهات این حوزه قرار دارد، امید آن می رود که کتاب حاضر فتح بابی در خصوص مطالعات تروریستی بوده و بتواند مورد استفاده و توجه علاقمندان این حوزه قرار بگیرد.

تمامی حقوق این پایگاه، نزد دیده بان مبارزه با تروریسم محفوظ است.
طراح سایت: رامندسرور

آگاهی از آخرین اخبار رصد شده

تماس با ما
 1. نـــام
  لطفا اجازه دهید نامتان را بدانیم.
 2. ایمیل
  Please let us know your email address.
 3. پیام(*)
  پیام مورد نظرتان را وارد کنید.
 4. کدامنیت(*)
  کدامنیت
    مجددکد امنیتی را اشتباه وارد نموده اید.