08 اسفند 1398
مرکز رصد تروریست حقیقی
خطا
 • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 524
سه شنبه, 18 فروردين 1394 ساعت 05:53

منبع شناسی تروریسم و صلح

 • معرفی و دانلود کتاب

گردآوری : دکتر فواد ایزدی

ناشر : مجمع جهانی صلح اسلامی

کتاب منبع شناسی، تروریسم وصلح از جمله کتابهای کنفرانس ائتلاف جهانی علیه تروریسم می باشد که توسط مجمع جهانی صلح اسلامی در سال 1390 منتشر شده است.

 

در مقدمه اين كتاب آمده است: امنيت را يکي از کليدي‌ترين عناصر بقا و بالندگي مادي و معنوي ملت‌ها، فرهنگ‌ها، تمدن‌ها و انسان‌ها فرض مي‌کنند که تحقق صلح جهاني بشر نيز ارتباطي وثيق با آن دارد؛ اما سادگي اين فرض با پيچيدگي فرآيند ترسيم و تدارک شرايط و الزامات ايجاد، استمرار و تقويت امنيت ملازم است. ميزان بهره‌مندي از امنيت در سطوح و گستره‌هاي گوناگون آن، با مجموعه عوامل ذهني و عيني متغير ميان بازيگران، جوامع و نهادها پيوندي پايدار، متحول و بسيار حساس دارد.

از سوي ديگر، هرگونه تغيير و تحول در کيفيت امنيت با قدرت و توانمندي‌هاي هر بازيگر و شرايط محيطي آن ارتباط مستقيم مي‌يابد. به بيان بهتر، در دوران کنوني وجود شرايط صلح و امنيت و در مقابل، شکل‌گيري هرگونه فضاي ناامني، تعارض، مخاصمه و جنگ در عرصه بين‌الملل، مناسبات داخل و خارج جوامع و دولت‌ها را بيش از گذشته در هم درگير و متداخل ساخته است.

امروزه مفهوم‌هاي ترور و تروريسم، به‌رغم ريشه‌ها و پيشينه‌هاي تاريخيشان، در ادبيات علمي بيش‌تر رشته‌هاي دانشگاهي، مراکز تحقيقاتي، رسانه‌ها و حتا در جامعه جهاني اهميت و حساسيت بالايي يافته‌اند. تروريسم فضاي انديشه و روابط بيروني را در هاله‌اي از خشونت، ناامني، ترس، انتقام و وحشت فرو مي‌برد. توسعه اقدامات و منابع معطوف به تروريسم در ابعاد ملي و فراملي حاکميت، تماميت ملي واحدهاي سياسي، هويت‌هاي فرهنگي، سرمايه اجتماعي بين‌المللي و مآلاً فضاي همکاري و همبستگي جهاني را مخدوش و متزلزل ساخته و صلح جهاني را ناممکن كرده است. به همين منظور در واکاوي ظهور و بروز اقداماتي که در چارچوب مشخصه‌هاي تروريسم، بويژه در سطح بين‌الملل قرار مي‌گيرند، با تعارض ديدگاه‌ها و نگرش‌ها روبه‌رو هستيم.

اين اختلاف منظرها و منافع، عامل مهمي در تنوع پديدارشناسي تروريسم و بررسي سطح تأثيرگذاري اقدامات تروريستي در روابط بين‌الملل مانع از برخورد يکسان و عادلانه به سود همه کشورها و جامعه بين‌الملل شده است.»

تمامی حقوق این پایگاه، نزد دیده بان مبارزه با تروریسم محفوظ است.
طراح سایت: رامندسرور

آگاهی از آخرین اخبار رصد شده

تماس با ما
 1. نـــام
  لطفا اجازه دهید نامتان را بدانیم.
 2. ایمیل
  Please let us know your email address.
 3. پیام(*)
  پیام مورد نظرتان را وارد کنید.
 4. کدامنیت(*)
  کدامنیت
    مجددکد امنیتی را اشتباه وارد نموده اید.