06 بهمن 1398
مرکز رصد تروریست حقیقی
خطا
 • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 524
دوشنبه, 17 فروردين 1394 ساعت 12:36

کتاب شناسی تروریسم

 • معرفی کتاب

نویسنده : بهزاد احمدی لفورکی

ناشر : معاونت پژوهش های روابط بین‌الملل مجمع تشخیص مصلحت نظام

گرچه تروریسم پدیده جدیدی نیست، اما تروریسم جدید پدیده‌ای خاص است. ادبیات تروریسم و مطالعات مربوط به این پدیده بین‌المللی پس از 11 سپتامبر چهره جدیدی به خود گرفته است.

هم‌زمان با رشد ادبیات، مکانیسم‌ها و رژیم‌های امنیتی جدید، در کنار توسعه رژیم‌های موجود، برای مقابله، کنترل و محدودسازی پدیده تروریسم ایجاد شده‌اند. هدف از این اقدامات، تعریف، تبیین و تشریح تروریسم در قالب و چهارچوب‌های مشخص، و فراهم آوردن زمینه‌های مقابله با آن است.

 ج.ا.ایران همواره در طول سال‌های حیات خود به‌عنوان یکی از قربانیان تروریسم مطرح بوده است. به جرئت می‌توان گفت موضوع تروریسم و راه‌های مقابله با آن امروزه یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های استراتژی امنیت ملی ج.ا.ایران است. این در حالی است که با وجود تبدیل شدن تروریسم به یکی از مهم‌ترین مسائل امنیت بین‌الملل، گستره ادبیات آن در ج.ا.ایران چندان مطلوب نبوده است.
کتاب حاضر مجموعه‌ای است از مقالات، کتاب‌ها و پایان‌نامه‌های فارسی، انگلیسی و عربی در‌زمینة تروریسم و موضوعات مختلف مرتبط با آن. در این مجموعه 10 کتاب، 21 مقاله و 6 پایان‌نامه فارسی، 172 کتاب، 80 مقاله انگلیسی و سرانجام 22 کتاب عربی معرفی و اطلاعات کتاب‌شناختی مربوط به هر‌کدام از آنها ارائه شده است.
در بخش کتاب‌های فارسی، کلیه کتاب‌هایی که توسط نویسندگان ایرانی به زبان فارسی در ارتباط با موضوع تروریسم تألیف شده، جمع‌آوری گردیده و اطلاعات کتاب‌شناختی آنان در‌زمینه‌هایی چون عنوان کتاب، نویسنده، ناشر، سال انتشار و محل نگهداری به همراه چکیده‌ای مشتمل بر فهرست مطالب ارائه شده است. این بخش کتاب‌های ترجمه شده از زبان‌های دیگر به فارسی را دربرنمی‌گیرد.
بخش مقالات فارسی اکثر مقالاتی را که در سال‌های اخیر در ارتباط با موضوع تروریسم در نشریات تخصصی به چاپ رسیده، مورد توجه قرار داده و از گردآوری مقالات منتشر‌شده در روزنامه‌ها صرف‌نظر شده است. با توجه به ذکر منبع و سال انتشار مقالات، دسترسی به مقالات به‌آسانی میسر است و خواننده می‌تواند علاوه‌بر این اطلاعات، با چکیده و فهرست مطالب مقاله نیز آشنا گردد.
بخش پایان‌نامه‌ها به پایان‌نامه‌های نگاشته‌شده در ارتباط با موضوع تروریسم در داخل کشور پرداخته و اطلاعات کتاب‌شناختی کاملی را درباره آنها از قبیل، نام نویسنده، سال انتشار و محل نگهداری به همراه چکیده و فهرست مطالب ارائه می‌دهد.
در بخش کتاب‌های انگلیسی اصولاً دو دسته از کتاب‌ها مورد توجه قرار گرفته‌اند. نخست کتاب‌هایی که در داخل کشور نسخه‌ای از آنها موجود می‌باشد و خواننده می‌تواند با رجوع به محل نگهداری آنها، از کتاب استفاده کند و دسته دوم کتاب‌هایی که هنوز نسخه‌ای از آنها در کشور وجود ندارد اما به‌صورت اینترنتی اطلاعات کتاب‌شناختی آنها وجود دارد و قابل خرید می‌باشند. در این بخش نخست اطلاعاتی درباره عنوان اصلی کتاب، عنوان ترجمه، نویسنده، ناشر، سال انتشار، محل نگهداری و در ادامه چکیده و فهرست مطالب آن به خواننده ارائه می‌گردد. انتخاب کتاب‌ها نیز با توجه به ارتباط حداکثری محتوا با موضوع، اعتبار نویسنده و اعتبار علمی متن صورت گرفته و تنها به‌عنوان کتاب بسنده نشده است.
در بخش مقالات انگلیسی این اطلاعات شامل عنوان اصلی، عنوان ترجمه، نویسنده، منبع و سال انتشار می‌شود و در ادامه چکیده‌ای از مقاله همراه با فهرست مطالب آن در اختیار خواننده قرار می‌گیرد. تقریباً اکثر مقالات به‌صورت الکترونیکی قابل دسترسی بوده و با استفاده از جستجوگر گوگل و درج نام مقاله به همراه نویسنده می‌توان اصل مقاله را ذخیره و استفاده کرد. در گردآوری مقالات تلاش شده تا بیش از هر چیز محتوای مقاله، ماهیت پژوهشی و ارتباط حداکثری آن با موضوع تروریسم مورد توجه قرار گیرد لذا از مقالات سطحی صرف‌نظر شده است.
در بخش کتاب‌های عربی، همانند بخش کتاب‌های انگلیسی، کتاب‌ها مشتمل بر دو دسته‌اند: نخست کتاب‌هایی که نسخه‌ای از آنها در داخل کشور وجود دارد و دوم کتاب‌هایی که اطلاعات آنها از‌طریق اینترنت گردآوری شده است. در این بخش نیز همانند بخش‌های قبلی ملاک انتخاب، حداکثری ارتباط محتوایی با موضوع، ارزش علمی و پژوهشی و اعتبار نویسنده بوده است.
از‌آنجا‌که کتاب‌شناسی تروریسم نوعی منبع‌شناسی است که به معرفی تعدادی منابع اعم از کتاب، مقاله و پایان‌نامه در حوزه موضوعی تروریسم پرداخته، نمایه‌های موضوع، مؤلفان و اشخاص و نمایه عناوین آثار معرفی‌شده در کتاب ایجاد و از‌آنجا‌که هر مدرک دارای شماره ردیف است، هر نمایه به شماره ردیفِ اثر معرفی‌شده ارجاع شده است. در‌این‌راستا در نمایة موضوعی با توجه به اهمیت آن از سرعنوان‌های موضوعی فارسی برای استانداردسازی و یکسان‌سازی موضوعات بهره گرفته شده تا پیوستگی و هماهنگی منسجمی بین آثار معرفی‌شده به‌وجود آ‌ید و محقق با مراجعه به این نمایه موضوع مربوطه را در هریک از بخش‌های کتاب اعم از کتاب‌ها، مقالات و پایان‌نامه‌ها با توجه به ارجاعات موجود بیابد. در نمایة عناوین، فهرست الفبایی عناوین کلیه مدارک معرفی‌شده ارائه گشته و نمایة مؤلفان و اشخاص فهرست کلیه افرادی را که به نوعی نامی از آنها در کتاب برده شده در خود جای داده است.
با توجه به اینکه موضوع تروریسم خود موضوعی مناقشه‌برانگیز از‌نظر تعریف و ویژگی‌ها می‌باشد، بعضاً در کتاب یا مقاله‌های انگلیسی معرفی‌شده از سازمان‌های آزادی‌بخش و کشورهای ضداستکباری نظیر ایران تحت عنوان تروریست یاد شده که بدون شک مغرضانه و با هدف اتهام‌زنی صورت گرفته است. از‌آنجا‌که کتاب حاضر با عنوان کتاب‌شناسی ناگزیر به جای دادن و معرفی اینگونه آثار در خود است، متذکر می‌شود که این معرفی به معنای قبول یا تأیید اطلاعات یا موارد مندرج در این‌گونه آثار نیست و صرفاً در راستای اطلاع‌رسانی معرفی آنها صورت گرفته است.

تمامی حقوق این پایگاه، نزد دیده بان مبارزه با تروریسم محفوظ است.
طراح سایت: رامندسرور

آگاهی از آخرین اخبار رصد شده

تماس با ما
 1. نـــام
  لطفا اجازه دهید نامتان را بدانیم.
 2. ایمیل
  Please let us know your email address.
 3. پیام(*)
  پیام مورد نظرتان را وارد کنید.
 4. کدامنیت(*)
  کدامنیت
    مجددکد امنیتی را اشتباه وارد نموده اید.