16 آذر 1398
مرکز رصد تروریست حقیقی
خطا
 • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 524
سه شنبه, 18 فروردين 1394 ساعت 05:53

گذری بر تشکیلات موساد

 • گزارش / آقای رستم زاده

به گزارش مرکز رصد تروریست حقیقی؛ در سال 1920 و به دنبال اشغال فلسطین توسط انگلیس ،اسراییلی ها سازمان هاگانا را بنا نهادند.در سال 1937 میلادی یهودیان همکاری خود با سازمان امنیت هیتلر اس اس را آغاز کرده وهمین امر به دیدار خانم گلدامایر (که در آن زمان رییس یکی از شعبه های عربی هاگانا بود) با ملک عبدالله در اردن انجامید.

 

در اوایل سال 1949 سازمان بار دیگر بازسازی و به 11 بخش تقسیم شد. استراق سمع، امنیت، مراقبت نظامی، مراکز تحقیقاتی برای جمع آوری اطلاعات، شبکه های نفوذ در کشورهای عرب، شبکه های نفوذ در کشورهای دوست اسراییل، بخش تکنیک و تجهیزات عملیات، بخش وابستگان نظامی اسراییل در خارج،شبکه های جمع آوری اطلاعات و بخش عملیات ویژه. سرانجام موساد و پس از آن ،شین بت در سال 1951 تاسیس شد.

از جمله عملیاتهای این سازمان ربودن آیشمن از آرژانتین، جاسوسی ایلی کوهن و لوتس، سرقت نقشه های میراژ، ترور فرماندهان فلسطینی در بیروت و تونس اشاره کرد. از رسوایی های آن نیز میتوان به شکست موساد در پیش بینی جنگ 1973، کشتن اشتباهی فردی در لیلهامر نروژ به جای علی حسن سلامه معروف به شاهزاده سرخ، ترور خالد مشعل در اردن و ... اشاره کرد.

تمامی حقوق این پایگاه، نزد دیده بان مبارزه با تروریسم محفوظ است.
طراح سایت: رامندسرور

آگاهی از آخرین اخبار رصد شده

تماس با ما
 1. نـــام
  لطفا اجازه دهید نامتان را بدانیم.
 2. ایمیل
  Please let us know your email address.
 3. پیام(*)
  پیام مورد نظرتان را وارد کنید.
 4. کدامنیت(*)
  کدامنیت
    مجددکد امنیتی را اشتباه وارد نموده اید.