19 آذر 1398
مرکز رصد تروریست حقیقی
خطا
 • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 524
شنبه, 13 تیر 1394 ساعت 09:27

توجیهات گفتمانی برای انجام پروژه های ضد تروریستی آمریکا

 • یادداشت اختصاصی

مرکز بین المللی حمایت از قربانیان تروریسم، این گزارش بخشی از گفتمان سازی های دستگاه های راهبردی آمریکایی را نشان می دهد که با کوچک نمایی از عملکرد سرویس های جاسوسی خود تلاش می کنند با ظرافتی نوشتاری پوششی برای جنایت های ایشان در داخل و خارج آمریکا باشند.

جهان استکبار با محوریت آمریکا در دهه اخیر و با محوریت حادثه یازده سپتامبر با شکل دادن مثلث حقوق بشر،تروریسم و موضوعات اتمی همواره توانسته منافع نامشروع خود را در کشورهای جهان دنبال کند.

در این راستا اندیشکده ها و موسسات راهبردی آمریکایی رویکرد توجیه اعمال سیاست های این کشور را در فضای علمی و پژوهشی دنیا داشتند و همواره گفتمان مقابله با تررویسمی که ساخته دست آمریکا بود را تبیین کردند.

متن زیر بخشی از یک گزارش راهبردی امنیتی منتشر شده در موسسه راهبردی رند است که از اعتبار گسترده ای در فضای بین الملل برخوردار می باشد، گفتنی است که موضوع ایران از جمله ستون های ثابت در ارائه گفتمان سازی های مکرر این موسسه دیده می شود:

پس از حادثه 11 سپتامبر در سال 2001 سازمان اف بی آی بشدت مورد انتقاد قرار گرفت زیرا به ادعای کارشناسان آمریکایی نتوانست این حملات را پیش بینی کند و توان تعقیب عاملان را قبل از حادثه نداشته است.

این امر موجب شد که در آمریکا سخنانی مبنی بر ایجاد یک سرویس داخلی جدید جدای از ساختار موجود اف بی آی شنیده شود.

طرفداران این طرح معتقد بودند که چنین نهادی تنها به جمع آوری،تحلیل و ارزیابی و اشاعه اطلاعات خواهد پرداخت و ماموریت های مختلط کنشی- واکنشی را که در اغلب موارد واحدهای اطلاعاتی پلیسی متحیر آن می شوند را بهبود خواهد بخشید.

مخالفان این طرح نیز ادعا می کردند نهادی از این نوع فقط آزادی های مدنی را محدود می کندو بی جهت در برابر ارتباطات و هماهنگی بین سازمانی اخلال ایجاد خواهد کرد و مواردی را بین اطلاعات و اجرای قانون ایجاد خواهد کرد.

به ادعای موسسات راهبردی آمریکایی فهم تجربه سرویس های اطلاعاتی در انگلیس ،فرانسه،کانادا و استرالیا که همه آنها از متحدان آمریکا به حساب می آیند در اطلاع بهتر از حواشی این موضوع می تواند مفید باشد.

فضای سیاسی امنیتی خاصی که نهادهای اطلاعاتی هر یک از این کشورها باید در آن فعالیت کنندبر عملکرد و خط مشی آنها تاثیر خواهد گذاشت،با این حال می توان موارد مثبت و منفی را در میان این چهارکشور استخراج کرد.

با مطالعه سازمان های جاسوسی کشورهای فرانسه،انگلیس،استرالیا و کانادا می توان به خصایص مشترک میان آنها پی برد که به دو دسته نقاط قوت و ضعف تقسیم می شود.

نقات قوت:

· در هر کشور اطلاعات ضد تروریسم در دست نهادهایی است که از قدرت اجرایی لازم برای بازداشت و دستگیری افراد برخوردار نیستند و این امر باعث ظهور نهادهایی شده است که قادرند همه منابع خود را صرف جمع آوری پیشدستانه اطلاعات کنند.

· دومین ویژگی استفاده گسترده هر چهار کشور از سرویس های جاسوسی خود در جهت جمع آوری اطلاعات محلی می باشد.

· در عملیات جاسوسی تمامی این سرویس ها بیشترین تاکید بر عضوگیری فعال و جذب منابع اطلاعاتی در تروریست های داخل کشورشان هستند.

· سنت متداول توازن و نظارت،مولفه اصلی زیر ساخت های اطلاعاتی در هر چهار کشور بوده است.

· نهادهای جاسوسی امنیتی در هر یک از این کشورها بر اهمیت توسعه مطالعات در مورد تهدیدات تروریستی تاکید دارند و متقدند نیروی پلیس و صاحبان صنایع می باید استراتژی های پایدار و ماندگاری را در این زمینه طراحی کنند.

اما نقاط ضعف های مشترک این سرویس های امنیتی را می توان به موارد زیر تقسیم بندی کرد:

· سابقه مبارزه با تروریسم در همه این سرویس ها چندان رضایت بخش نیست.

· در زمینه تشکیلاتی نیز مدت زیادی نگذشته است که به تعریف وظایف خود در زمینه اطلاعات داخلی پرداخته اند.

· در زمینه مبارزه با تروریسم بین این نهادها و سایر نهادهای مربوطه در کشور مورد نظر هماهنگی لازم وجود ندارد.

· در زمینه ی پاسخگویی و کنترل بروکراتیک نیز شفاف نبوده اند.

با مطالعه این نهادها و مقایسه آنها با سرویس جاسوسی آمریکا می توان دید که تفاوت های فرهنگی،سیاسی و تاریخی زیادی بین ایالات متحده از یک سو و این چهار کشور از سوی دیگر وجود دارد.

این تفاوت ها لزوما به معنای این نیست که نهادهای جاسوسی و اطلاعاتی نتوانند و در واقع نباید از یک شرایط ملی به شرایط ئیگری تغییر چهره و عملکرد بدهند.

مطالعه مورد نهادهای جاسوسی این چهار کشور با آمریکا خصوصیات مشترک آنها با یکدیگر را می توان اینگونه بیان کرد:

· سنت لیبرال دموکراسی

· وجود تهدیدات علیه ثبات داخلی آنها

· پذیرش ضرورت برقراری توازن میان کارآمدی علمیاتی در جنگ علیه تروریسم از یک سو و تعهات نسبت به هنجارهای جامعه از سوی دیگر.

آنچه که در متن حاضر قابل تامل است، محصور نشان داد دستگاه های اطلاعاتی غربی در موضوعات خاص است که عملکرد ایشان خلاف این ادعاها را در کشورهای جهان نشان می دهد.

این گزارش بخشی از گفتمان سازی های دستگاه های راهبردی آمریکایی را نشان می دهد که با کوچک نمایی از عملکرد سرویس های جاسوسی خود تلاش می کنند با ظرافتی نوشتاری پوششی برای جنایت های ایشان در داخل و خارج آمریکا باشند.

تمامی حقوق این پایگاه، نزد دیده بان مبارزه با تروریسم محفوظ است.
طراح سایت: رامندسرور

آگاهی از آخرین اخبار رصد شده

تماس با ما
 1. نـــام
  لطفا اجازه دهید نامتان را بدانیم.
 2. ایمیل
  Please let us know your email address.
 3. پیام(*)
  پیام مورد نظرتان را وارد کنید.
 4. کدامنیت(*)
  کدامنیت
    مجددکد امنیتی را اشتباه وارد نموده اید.