05 بهمن 1398
مرکز رصد تروریست حقیقی
خطا
 • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 524
شنبه, 06 تیر 1394 ساعت 06:08

اهداف کلان یک جاسوس در دستگاه های امنیتی

تهدید نسبت به یک کشور این احتمال را پدید می آورد که دشمن معین به مردم یا شیوه زندگی آن کشور ضربه وارد خواهد کرد.

مرکز بین المللی حمایت از قربانیان تروریسم،جاسوسی به معنای کشف طرح ها و فعالیت های مخفیانه دشمن می باشد،مسئولیت اصلی یک مامور جاسوسی، کشف اطلاعاتی است که به رهبران یک کشور کمک می کند تصمیمات معقولی در مورد سیاست دفاعی خود اتخاذ کنند.

اهداف متفاوتی وجود دارد که فرد را تحریک کرده و به فعالیت وا می دارد،بنابراین ضروری است که برای پیش بینی اقدامات طرح مخالف و دشمن،شناخت کافی از وی داشته باشیم.

در این راستا ماموران جاسوسی پاسخ های دقیق و خاصی را به بسیاری از پرسش ها که در این زمینه مطرح می گردد،می دهند.

سوالات می توانند از نمونه های ذیل باشد:قدرت دشمن در حوزه های مختلف چقدر است؟برنامه ریزی های دشمن برای دست یافتن به چه اهداف امنیتی است؟در یک وضعیت معین دشمن چه واکنشی نشان می دهد؟

تهدید نسبت به یک کشور این احتمال را پدید می آورد که دشمن معین به مردم یا شیوه زندگی آن کشور ضربه وارد خواهد کرد.

تجاوز مسلحانه،آدم ربایی یا بمب گذاری همگی خطراتی را برای امنیت یک ملت ایجاد می کنند،تسلیحات هسته ای تهدیدات قابل ملاحظه ای محسوب می شوند.

وظیفه سازمان های جاسوسی در برابر تهدیدات(خواه بالقوه و خواه بالفعل) این است که به جمع آوری اطلاعات بپردازند و درجه خطر را ارزیابی کنند.

کسانی که به جمع آوری اطلاعات می پردازند جاسوس یا مامور اطلاعاتی نامیده می شوند.

دیپلمات ها و سایر کسانی را که شغل آنان ایشان را در یک وضعیتی قرار می دهد که می تواند اطلاعات مهمی را دریافت کنند را می توان جاسوس نامید.

جاسوسان از کسانی که جزئیات را می دانند استراق سمع می کنند و آن چه را که اطلاعات انسانی نامیده می شود را کشف میکنند.

اطلاعت خارجی اطلاعاتی است که در خارج از یک کشور جمع آوری می شود و یک دولت برای حفاظت از خود در برابر حمله یا ضربه کشو یا گروه دیگر از آن استفاده می کند.

اطلاعات داخلی اطلاعاتی است که در داخل یک کشور جمع آوری می شود،هدف از فعالیت های اطلاعاتی در داخل خنثی کردن تهدیدات در داخل مرزهای یک دولت است.

ضد اطلاعات برای منع دشمن از کشف اطلاعات مهم یا حساس مورد استفاده قرار می گیرد.

جاسوسان ضد اطلاعاتی گاهی اوقات مانع از آن می شوند که جاسوسان دشمن اسرار یک کشور را کشف کنند و این کار توسط اطلاعات غلط به وسیله ایشان به عوامل جاسوسی صورت می گیرد

در بررسی سیستم های جاسوسی در کشورهای اروپایی می توان به عملکرد دستگاه امنیتی کشور فرانسه اشاره کرد.

جاسوسان فرانسوی از همان ابزارهایی استفاده می کنند که جاسوسان سایر کشورها به کار می برند،اما در زمینه جاسوسی داخلی بیش از جاسوسی خارجی فعالیت دارند.

فرانسوی ها در طول تاریخ زبان و فرهنگ خود را برتر از دیگران می دانستند،از این رو دولت فرانسه در مواجهه با خارجی ها یا مخالفان سیاسی صرفا بخاطر این که فرانسوی نیستند،با دید سوء ظن برخورد می کنند.

اکونومیست در سال 1999 می نویسد که رهبران فرانسوی امنیت کشور خود را با یکدستی مردم خود یکی می دانند.

به اعتقاد برخی کارشناسان، دولت فرانسه خارجی ها را بعنوان یک تهدید تلقی می کند،در نتیجه دولت، شهروندان خود را ملزم کرده است کارت شناسایی همراه خود داشته باشند وانگهی می تواند افراد را تا چهار سال بدون تفهیم اتهام زندانی کند و در این راستا به نظر می رسد که مردم فرانسه محدودیت هایی را که بسیاری از شهروندان آمریکایی و کانادیی بر نمی تابند می پذیرند.

کتب فراوانی در راستای تبیین چگونگی فعالیت های سرویس های جاسوسی کشورهای جهان توسط ماموران بازنشسته آنها به نگارش در آمده که در مورد کشور فرانسه می توان خلاصه مذکور را بدان اشاره کرد.

تمامی حقوق این پایگاه، نزد دیده بان مبارزه با تروریسم محفوظ است.
طراح سایت: رامندسرور

آگاهی از آخرین اخبار رصد شده

تماس با ما
 1. نـــام
  لطفا اجازه دهید نامتان را بدانیم.
 2. ایمیل
  Please let us know your email address.
 3. پیام(*)
  پیام مورد نظرتان را وارد کنید.
 4. کدامنیت(*)
  کدامنیت
    مجددکد امنیتی را اشتباه وارد نموده اید.