01 فروردين 1398
مرکز رصد تروریست حقیقی
خطا
 • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 524
چهارشنبه, 31 تیر 1394 ساعت 04:58

بررسی نقض حقوق زندانیان در ایالات متحده آمریکا

دیده‌بان حقوق بشر به عدم نظارت کافی اداره زندان‌های آمریکا بر مراکز زندان این کشور اشاره و خاطرنشان کرد: «این وضعیت منجر به نقض حقوق زندانیان از جمله شرایط نگهداری و رفتار با آنها از سوی زندانبانان می‌شود».

مرکز بین المللی حمایت از قربانیان تروریسم، هنگامی که نام زندانی به گوش می‌رسد، تصویر انسان ظالمی به ذهن متبادر می‌گردد که به واسطه جنایت‌های مختلفش در بند قانون گرفتار آمده و باید به مجازات اعمال ارتکابی‌اش برسد، به همین جهت نهادن نام قربانی یا بره (نماد مظلومیت) بر وی نامأنوس است.

اما فارغ از تمامی دیدگاه‌های افراطی علیه مجرم و زندانی باید بدین امر توجه داشت که مرتکب جرم و ناقض حقوق، همواره انسانی ددمنش و ناهنجار نیست؛ مسئله آن است که همه زندانیان به واسطه جنایات نابخشودنی چون قتل و ایراد جرح و صدمه و غارت و تجاوز به مجازات محکوم نمی‌شوند بلکه برخی از محکومین در حوزه مسائل مالی یا حتی درگیری‌ها و منازعات خرد دستگیر می‌شوند، برخی نیز به واسطه ملاحظات امنیتی به زندان می‌افتند و حتی می‌توان عده‌ای را بی‌گناه فرض نمود که به اشتباه یا حتی مغرضانه در بند زندان‌اند.

همه این افراد با یک عنوان و آن هم «زندانی» و «مجرم» شناخته می‌شوند و به همین دلیل رفتار با این گروه یکسان است. اما نباید این نکته را فراموش نمود که جرم مرتکب هر چه باشد باید در حدود قانون وی را مجازات نمود و هر گونه اعمال شکنجه و تهدید و توهین به وی به واسطه انسان بودن ممنوع است.

امنیت، حیثیت، آبرو و کرامت انسان‌ها امری بدیهی است که قوانین بین‌المللی و داخلی نیز بر آن صحه می‌گذارند، اما هنگامی که پای یک متهم یا مجرم و محکوم به میان می‌آید برخی بر این باورند که می‌توانند حیثیت این افراد را مخدوش سازند و حتی کرامت ایشان را زیر سئوال برند.

در میان گروه فوق‌الذکر ضابطین قضایی و پلیس بیش از همگان در چنین فرآیندی نقش دارند چرا که از مرحله تعقیب و دستگیری تا اتخاذ تصمیم، اعلام حکم و اجرای آن متهم و محکوم تمام زمان خود را با این افراد سپری می‌کند و به این خاطر ممکن است از روی غفلت، جهل یا عمد مورد شکنجه روحی قرار گیرد و به عبارت بهتر امکان نقض امنیت جانی، آبرویی و شخصیتی وی وجود دارد. به همین خاطر در اسناد بین‌المللی و بالتبع قوانین داخلی بر لزوم رعایت و حفاظت از شخصیت و تمامیت جسمی و معنوی متهمین و محکومین تأکید شده است.

یکی از عمده‌ترین اشکال نقض امنیت متهمین و محکومین در شکل فشار و شکنجه برای کسب اقرار، شهادت و سوگند متجلی می‌شود. در این شکل از نقض امنیت، ضابطین قضایی ممکن است برای به دست آوردن اقرار از متهم یا اجبار وی به ادای شهادت و سوگند به اعمال فشار و شکنجه علیه وی بپردازند.

توسل به شکنجه و فشار برای کسب اقرار، ریشه در تاریخ تفتیش عقاید در قرون وسطا دارد و متأسفانه همچنان در برخی کشورها به عنوان روشی معمول و متداول مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ همانند اسنادی که به تازگی شکنجه‌های مخوف سازمان سیا در زندان‌های آمریکا را منتشر نموده است.

ماده 5 اعلامیه جهانی حقوق بشر صراحتاً اعمال شکنجه روحی و جسمی را ممنوع اعلام نموده و بند 3 (ز) ماده 14 میثاق بین‌المللی حقوق مدنی، سیاسی نیز بر آن تأکید داشته است. ماده 7 همین میثاق و ماده 3 کنوانسیون اروپایی حقوق بشر نیز با عباراتی مشابه بر ممنوعیت شکنجه جسمی و روحی برای کسب اقرار صحه گذارده‌اند. به علاوه کنوانسیون بین‌المللی منع شکنجه و دیگر مشقات یا رفتارهای خشن، غیر انسانی و موهن 1984 نیز مستقلاً ممنوعیت شکنجه و راهکارهای آن را در 33 ماده مورد بررسی قرار داده است.

همچنین هر گونه نقض حقوق متهمین و محکومین به عنوان اعمال شاقه و کار اجباری طبق نص صریح ماده 5 اعلامیه جهانی حقوق بشر، ماده 7 میثاق بین المللی حقوق مدنی، سیاسی، ماده 3، بند 3 (الف) ماده 8 و ماده 10 کنوانسیون اروپایی حقوق بشر ممنوع اعلام شده است. کنوانسیون بین المللی منع شکنجه نیز در بند 1 ماده 16 بر همین امر تأکید دارد.

ایالات متحده آمریکا علی‌رغم پیوستن به غاطبه اسناد فوق از جمله میثاق بین‌المللی حقوق مدنی، سیاسی و کنوانسیون منع شکنجه در اقدامی آشکار دست به شکنجه زندانیان زده است. طبق گزارش 6700 صفحه‌ای کمیته بین‌المللی اطلاعات سنای آمریکا، این دولت در طی سالیان به انواع شکنجه‌های روحی و جسمی و نقض حقوق زندانیان آن هم به دست سازمان سیا مبادرت ورزیده است. بسیاری از این زندانیان در زیر شکنجه‌های مذکور جان باخته‌اند و عاملین جنایات فوق تاکنون تحت پیگرد قرار نگرفته‌اند.

در کنار این گزارش بسیاری از مراکز و نهادهای غیر دولتی نیز این اقدامات سازمان سیا و دولت آمریکا را افشاء و محکوم نموده‌اند. «اسکارلت کیم» کارشناس «جامعه حمایت از آزادی‌های مدنی آمریکا» در گفت و گو با رادیو دولتی «صدای روسیه» با اشاره به گزارش اخیر این سازمان غیردولتی درباره وضعیت زندانیان در آمریکا، خاطرنشان کرد: «در بسیاری موارد زندانیان در آمریکا بدون دلیل موجه در سلول‌های انفرادی حبس می‌شوند». وی با بیان این که برای تهیه گزارش این سازمان درباره وضع زندان‌های آمریکا یک سال زمان صرف شد، افزود: «اطلاعات این گزارش از منابع آزاد و نیز مکاتبات با بیش از ۱۰۰ زندانی به دست آمده است».

دیده‌بان حقوق بشر آمریکایی به عنوان نمونه‌ای از نقض آشکار حقوق زندانیان به حبس حدود ۸ درصد زندانیان در زندان‌های نیویورک در سلول‌های انفرادی به مدت بیش از ۵ ماه اشاره کرد و افزود: «به این نتیجه رسیدیم که در این زندان‌ها بطور متوسط چهار هزار و ۵۰۰ زندانی نگهداری می‌شوند که در محدوده کوچکی به وسعت معادل یک بالابر برقی (دو در سه متر) در شرایط غیرانسانی حبس هستند. حبس در سلول‌های انفرادی فقط باید بخاطر تنبیه زندانی به دلیل رفتار خشن وی صورت گیرد، ولی متأسفانه ۹۰ درصد موارد حبس در این شرایط در زندان‌های آمریکا به رفتار زندانیان هیچ ارتباطی ندارد».

دیده‌بان حقوق بشر آمریکایی خاطرنشان کرد: «اداره زندان‌های آمریکا در سال ۲۰۱۱ حکم حبس ۱۳ هزار و ۵۰۰ نفر در زندان‌های انفرادی را صادر کرد. در برخی موارد زندانیان آمریکایی سال‌های متمادی در سلول‌های انفرادی بسر می‌برند و نکته ناخوشایند در این زمینه علت نگهداری زندانی در این شرایط است که ممکن است بخاطر یک مسأله جزیی چنین مجازات سنگینی درباره آنها اعمال شود. معمولاً در این شرایط زندانی به بیماری روانی مبتلا و دچار افسردگی شدید می‌شود و رفتارش خشن می‌گردد و نتیجه تحقیقات نشان داد که حتی افراد دارای روحیه سالم و پرنشاط ممکن است به این وضعیت گرفتار شوند».

دیده‌بان حقوق بشر به عدم نظارت کافی اداره زندان‌های آمریکا بر مراکز زندان این کشور اشاره و خاطرنشان کرد: «این وضعیت منجر به نقض حقوق زندانیان از جمله شرایط نگهداری و رفتار با آنها از سوی زندانبانان می‌شود».

اما نقض حقوق زندانیان در خاک ایالات متحده یک روی سکه جنایات و نقض‌های گسترده این کشور است، در روی دیگر سکه این نقض‌ها و جنایت‌ها در زندان‌های فرامرزی این کشور در خاک سایر کشورها محقق می‌شود که «گوآنتانامو» و «بگرام» در کابل تنها نمونه‌هایی از آن هستند که اخبار مربوط به آن در رسانه‌های مختلف دنیا افشا گردید.

شبکه جهانی عدالت که نهادی غیردولتی در نیویورک است در گزارشی اعلام نموده است که: «آمریکا بیش از ۵۰ شهروند خارجی را در بیرون از افغانستان بازداشت و در این زندان، «غیرقانونی» نگهداری می‌کند». «دست‌کم ۱۱۱ نظامی و غیرنظامی آمریکایی در مواردی از بدرفتاری یا قتل زندانیان دست داشته‌اند. این در حالی است که در روزهای آخر سال ۲۰۱۳ میلادی بی‌گناهی هزاران زندانی در زندان بگرام از سوی کمیته بررسی وضعیت حقوق بشر در این زندان به اثبات رسید».

«سارا فلاندرز» از فعالان جنبش ضد جنگ موسوم به «مرکز اقدام بین‌الملل» در گفتگو با شبکه پرس‌تی‌وی از شهر نیویورک گفت: «از سال‌ها پیش مطالب زیادی درباره وضع زندان‌های آمریکا مطرح است. با زندانیان آمریکایی بویژه در زندان گوانتانامو به شدت بدرفتاری و حقوق آنها نقض می‌شود. یکی از مصادیق نقض حقوق بشر در زندان گوانتانامو، خوراندن اجباری غذا است. این کار، نوعی شکنجه است. البته انواع دیگر شکنجه نیز در زندان‌های آمریکا رواج دارد. نگاه داشتن افراد در زندان‌های انفرادی و غرق مصنوعی و شوک‌های الکتریکی ازجمله شیوه‌های شکنجه است که درباره زندانیان گوانتانامو رواج دارد. البته باید توجه داشت که این برخوردها فقط به زندان گوانتانامو محدود نمی‌شود بلکه مشکلی سراسری در شبکه زندان‌های آمریکا است. درواقع، این شیوه به شیوه‌ای مرسوم و متداول در سراسر آمریکا تبدیل شده است. فهرست بلندبالایی از نام زندان‌های آمریکا وجود دارد که چنین رویه‌هایی در آنجا رواج دارد. تصاویر جدیدی از زندان گوانتانامو منتشر شده که مؤید همین مسئله است. نکته جالب توجه اینکه در تصاویر منتشر شده فردی دیده می‌شود که بایستی مدت‌ها قبل آزاد می‌شد و هیچ جرمی هم علیه او ثابت نشده است. اما باز هم او در زندان باقی مانده است. شکنجه در زندان گوانتانامو به حدی است که شماری از زندانیان سلامت خود را از دست می‌دهند. وضع حاکم بر این زندان بسیار شنیع و وحشتناک و نقض همه انواع حقوق بشر است. جامعه جهانی باید علیه این وضع واکنش نشان بدهد و اقدام کند.»

وی در ادامه افزود: «آمریکا اقدامات غیرقانونی متعددی انجام داده است و همچنان به این اقدامات ادامه می‌دهد. آمریکا کشوری است که به کشورهای دیگر تجاوز می‌کند و هیچ‌کس آن را بازخواست نمی‌کند. باید درمقابل اقدامات غیرقانونی چنین کشوری مقاومت شود. اقدامات غیرقانونی آمریکا بسیار گسترده است. عملیات با هواپیماهای بدون سرنشین، جاسوسی از کشورهای مختلف جهان و شکنجه از مصادیق این اقدامات گسترده است. اما متأسفانه جامعه جهانی با این کارهای آمریکا برخورد نمی‌کند. باید مقامات مقصر آمریکایی محاکمه شود. وضع زندانیان زندان گوانتانامو همین مسئله را نشان می‌دهد. باید شکنجه در این زندان متوقف شود».

بنابراین اقدامات غیرقانونی ایالات متحده آمریکا چه در زندان‌های داخلی این کشور و چه در زندان‌های خارجی آن نقض صریح و فاحش مفاد میثاق بین‌المللی حقوق مدنی، سیاسی و کنوانسیون منع شکنجه است که در پرتو سکوت بره‌ها در چنگال آلوده به جنایت آمریکا محقق می‌شود.

تمامی حقوق این پایگاه، نزد دیده بان مبارزه با تروریسم محفوظ است.
طراح سایت: رامندسرور

آگاهی از آخرین اخبار رصد شده

تماس با ما
 1. نـــام
  لطفا اجازه دهید نامتان را بدانیم.
 2. ایمیل
  Please let us know your email address.
 3. پیام(*)
  پیام مورد نظرتان را وارد کنید.
 4. کدامنیت(*)
  کدامنیت
    مجددکد امنیتی را اشتباه وارد نموده اید.