01 فروردين 1398
مرکز رصد تروریست حقیقی
خطا
 • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 524
دوشنبه, 30 شهریور 1394 ساعت 06:57

گزارشی از اجرای پنل توسط انجمن‌های مردم نهاد ایرانی در سازمان ملل

سی‌امین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل با حضور جدی NGO های ایرانی از جمله انجمن دفاع از قربانیان تروریسم در حال برگزاری است.

به گزارش مرکز بین المللی حمایت از قربانیان تروریسم، سی‌امین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل با حضور جدی و منسجم NGO های ایرانی در حال برگزاری است.

در این راستا انجمن دفاع از قربانیان تروریسم ضمن برگزاری پنل خشونت و افراطی گری در سازمان ملل مباحث قابل توجهی را مطرح کرد.

در جلسه انجمن دفاع از قربانیان ترور حسن فرطوسی از دانشگاه ژنو مدیریت پنل را بر عهده داشت. «پیر کونسا»، نائب رئیس انجمن قربانیان تروریسم فرانسه، «جمیل جاعیش»، مسئول بخش بهداشت در یمن و عضو انجمن شبا یمن، منصوره کرمی، عضو هیئت مدیره انجمن دفاع از قربانیان تروریسم و شهره پیرانی،‌ همسر شهید رضایی نژاد، امید رضایی و علی قاسمیان از مرکز بین‌المللی حمایت از قربانیان تروریسم سخنرانی کردند.

 

فرطوسی

 

پیرکنسا به عنوان اولین سخنران درباره پناهندگی سیاسی در اروپا و عدم وجود انسجام قانونی در این خصوص سخنرانی کرد. وی نخست پناهنده را این چنین تعریف کرد که هر شخصی که به دلیل داشتن نژاد، دین یا ملیت و یا وابستگی به گروه سیاسی خاصی تحت تعقیب باشد و نتواند به کشور خود بازگردد، پناهنده است.

پیر کنسا در ادامه سخنان خود به قوانین اقامت خارجی‌ها و حق پناهندگان در فرانسه اشاره و سپس به ذکر چند مثال در رابطه با پناهندگی سیاسی اکتفا کرد. نمونه نخست به ابو قطاده باز می‌گردد که او یکی از حامیان تروریست‌های لندنی بود که دادگاه اردن او را به دلیل ارتباط با القاعده به 15 سال زندان محکوم کرده بود. او در سال 1994 توانست پناهندگی بگیرد. بعدها او در سال 2005 پس از بمب‌گذاری‌های لندن دستگیر شد و دوباره آزاد شد. او چند بار دیگر نیز به دلایل گوناگون دستگیر و آزاد شد تا اینکه در سال 2013 به اردن بازگردانده شد. اما مورد دیگری که آقای کنسا به آن اشاره کرد، ابوحمزه بود که پناهندگی سیاسی در بریتانیا داشت و از حامیان تروریست‌های حملات یازده سپتامبر بود. او متهم به ارتکاب به حوادث تروریستی گوناگونی بود که در نهایت پس از هشت سال او را تحویل دولت آمریکا داد. اما مورد سوم مربوط به سعید عارف بود که هزینه‌های کمتری برای فرانسه داشت.

 

کونسا

 

او در سال 2007 به دلیل ارتکاب به اعمال تروریستی به زندان محکوم شد، اما در نهایت در دسامبر 2011 آزاد شده و مجبور به ترک خاک فرانسه شد.

نایب رئیس انجمن قربانیان تروریسم فرانسه در بخش دیگری از سخنان خود به نمونه سازمان منافقین و پناهندگی سیاسی آن‌ها در فرانسه اشاره کرد.

او گفت که این گروه در طول جنگ ایران و عراق حملات تروریستی زیادی را در ایران طراحی کرده‌ و به دلیل رابطه نه چندان خوب ایران و فرانسه توانست این موقعیت را به دست آورد.

وی در نتیجه‌گیری سخنانش ادامه داد: آزادی به افرادی داده شده که نفرت‌انگیزترین سخنان نژادپرستانه را بیان کرده‌اند. آن‌ها به جای بازگردانده شدن به کشورهای خود، پناهندگی سیاسی گرفته‌اند. پس تروریست‌های سلفی که وانمود می‌کنند با دیکتاتورهای عرب مبارزه می‌کنند، راحت‌تر پناهندگی می‌گیرند.

در ادامه جمیل جاعیش، یکی از مسئولان بخش بهداشت در یمن به بحران یمن در ماه‌های اخیر اشاره کرد و گفت: وضعیت یمن پس از 5 ماه شبیه وضعیت سوریه پس از 5 سال است.

 

دکتر جمیل داعیش

 

وی به حملات هوایی به یمن و تخریب گسترده مراکز بهداشتی و به ویژه بیمارستان‌ها اشاره کرد. سپس فیلمی را نمایش داد که به توصیف وضعیت بغرنج یمن پرداخت.

آیا سازمان ملل موظف نیست دولت‌های حامی تروریسم را مجبور به جبران خسارات ناشی از تروریسم کند؟

منصوره کرمی، همسر شهید علیمحمدی دیگر سخنران این جلسه بود.

وی ضمن محکوم کردن اقدامات تروریستی و گسترش این پدیده شوم، ریشه آن را در ساخت اندیشه و فکر انسان دانست.

کرمی با اشاره به تبعات منفی حوادث تروریستی بر زنان، آنان را دارای نقش اساسی در جلوگیری از افراطی‌گری دانست.

 

کرمی

 

همسر شهید علیمحمدی در ادامه گفت: فردی که در حوادث تروریستی قربانی شود و شاهد حادثه باشد،‌ انگیزه خود را از دست داده و دچار افسردگی و ترس و وحشت می‌شود و ممکن است یکی از این چند گزینه را انتخاب کند؛ 1- انتقام 2- بی‌انگیزگی 3- ایجاد رعب و وحشت.

وی در پایان سخنان خود این پرسش‌ها را مطرح کرد که آیا سازمان ملل موظف نیست دولت‌هایی را که این ترویست‌ها را حمایت می‌کنند، مجبور به جبران این صدمات کند؟ آیا نباید به فکر درمان فیزیکی و روانی این افراد بود؟ آیا نباید از لحاظ سازمانی به این خانواده‌ها رسیدگی کرد و آیا نباید این خانواده‌های قربانی تروریسم از حقوق قانونی خود برخوردار شوند؟

عضو هیئت مدیره انجمن دفاع از قربانیان تروریسم در پایان آرزو کردند که دولت‌های حامی تروریست‌ها پاسخگو باشند.

تروریسم یکی از اشکال خشونت سیاسی است که آثار مخرب آن در سالهای اخیر افزایش یافت

شهره پیرانی، همسر شهید رضایی‌نژاد سخنران بعدی این جلسه بود.

وی در سخنان خود تروریسم را یکی از اشکال خشونت سیاسی دانست که آثار مخربی در سال‌های اخیر بر جای گذاشته است.

 

همسر شهیدرضایی نژاد

 

همسر شهید رضایی‌نژاد افزود: افرادی که مرتکب اعمال تروریستی می‌شوند، فاقد هم حسی با دیگران‌اند. آن‌ها سعی دارند تا دیگران را به نفع خود تحقیر کنند. افراطی‌ها تنها با ساختاری که از جهان در ذهن خود دارند، عمل می‌کنند و به شدت در برابر تغییر مقاوم هستند. پژوهشگران بر این باورند که گروه‌های تروریستی معمولاً کسانی را جذب می‌کنند که نیاز شدیدی به تعلق دارند و با بحران هویت مواجهند.

عضو انجمن دفاع از قربانیان تروریسم در بخش پایانی سخنان خود افزود: افرادی که به گروه‌های تروریستی می‌پیوندند، معمولاً ناکامی‌هایی شخصی داشته‌اند و دچار بدبینی هستند. تحلیل‌گران برای درک خشونت و افراطی‌گری از انواع نظریه‌های روان‌شناختی بهره می‌برند از جمله خشونت به عنوان از دست رفتن معنی، خشونت به عنوان فقدان احساس و بی‌رحمی، نظریه ناامیدی، پرخاشگری، رهیافت غریزی-زیستی، نظریه تضاد واقع‌گرایانه، نظریه خشم ناشی از خود خودشیفتگی.

برخی شیوه‌های غلط مبارزه با تروریسم از جمله لشکرکشی به منطقه خاورمیانه منشاء گسترش تروریسم بوده است.

 

قاسمیان

 

علی قاسمیان کارشناس مرکز بین‌المللی حمایت از قربانیان تروریسم نیز در این نشست گفت: امروزه افراطی گری و تروریسم ناشی از آن شاید مهمترین تهدید امنیت برای ملت‌های جهان باشد. این پدیده خواصی دارد که در صورت عدم کنترل و مبارزه با آن می‌تواند به سرعت گسترش و اشاعه پیدا کند. روش مبارزه با تروریسم می‌تواند تضمینی برای از بین رفتن آن یا در مقابل روشی برای اشاعه و گسترش دوباره آن باشد.

وی افزود: اول از همه باید بدانیم که اگر یک گروه تروریستی از یک کشور خاص اقدام به عمل تروریستی کند، ما نمیتوانیم به هیچ عنوان ملت آن کشور را همدست تروریست‌ها بدانیم. لشکر کشی و جنگ بدترین روش در مبارزه با تروریسم است، زیرا این روش به شکل‌های مختلف موجب بروز بیشتر تروریسم می‌شود.

کارشناس مرکز بین‌المللی حمایت از قربانیان تروریسم افزود: حمله یک کشور یا یک ائتلاف به کشوری دیگر بیش از آنکه نتیجه‌ای موفق در مبارزه با تروریسم ایجاد کند، می‌تواند زمینه ساز بروز تروریسم و افراطی گری باشد. گروه‌ها و فرقه‌ها با اندیشه‌های افراطی در این شرایط بهانه مبارزه و مقابله با ارتش‌های مهاجم را برای جذب بیشتر نیرو و عضوگیری استفاده می‌کنند. حتی برخی فرقه‌ها و گروه‌هایی که از اندیشه‌های افراطی برخوردارند، اما اقدام خشونت آمیز نکرده‌اند در فضای بروز جنگ و لشکر کشی و از هیجانات بدست آمده برای آغاز اقدامات خشونت آمیز و تروریستی استفاده می‌کنند.

قاسمیان ادامه داد: در این میان نتایج بدست آمده ممکن است با از بین رفتن تعدادی تروریست همراه باشد، اما در این بین تعداد زیادی از مردم عادی نیز کشته خواهند شد و جنگ با تروریسم نیز مسیری فرمایشی پیدا خواهد کرد که به سود هیچکس نیست. نمونه آن را می‌توان حملات تروریستی 11 سپتامبر دانست که این اقدام از سوی همه محکوم است و ما به شدت بابت این اتفاق ابراز تاسف می‌کنیم، اما همانطور که آمارها نشان می‌دهد واکنش صورت گرفته در قبال آن منجر به افزایش شدید تروریسم و افراطی گری در دنیا شد.

وی با بیان اینکه برای مبارزه صحیح با تروریسم، ابتدا باید ریشه‌های این پدیده را شناسایی و از یک سو ضمن مبارزه قهرآمیز با عوامل و رهبران گروه‌های تروریستی، از تبلیغات عضوگیری و گرایش به گروه‌های افراطی جلوگیری کرد، گفت: فعالیت‌های فرقه ای و تفکرات خشونت آمیز در پوشش افکار دینی و مذهبی یکی از زمینه‌های تولید افراطی گریست. همچنین مجبورسازی کودکان و نوجوانان در سنین پایین برای عضویت در گروه‌ها و فرقه‌ها نیز مولفه دیگری برای بروز تروریسم است.

در قرن اخیر حتی یک روز بدون اخبار وقایع خشونت و تروریسم نداشته‌ایم

 

رضایی

 

رضایی کارشناس دیگر مرکز بین‌المللی حمایت از قربانیان تروریسم آخرین سخنران این پنل بود که عنوان کرد: در قرن اخیر تقریباً یک روز بدون اخبار وقایع خشونت و تروریسم نداشته‌ایم. مردمی که هر روز بوسیله گروه‌های تروریستی متجاوز ربوده، کشته می‌شوند یا آسیب می‌بینند. گروه‌های تروریستی نظیر القاعده، داعش، جبهه النصره، منافقین، الشباب و بوکوحرام در کشورهایی نظیر پاکستان، افغانستان، لیبی، تونس و یمن.

منبع:فارس

تمامی حقوق این پایگاه، نزد دیده بان مبارزه با تروریسم محفوظ است.
طراح سایت: رامندسرور

آگاهی از آخرین اخبار رصد شده

تماس با ما
 1. نـــام
  لطفا اجازه دهید نامتان را بدانیم.
 2. ایمیل
  Please let us know your email address.
 3. پیام(*)
  پیام مورد نظرتان را وارد کنید.
 4. کدامنیت(*)
  کدامنیت
    مجددکد امنیتی را اشتباه وارد نموده اید.