16 آذر 1398
مرکز رصد تروریست حقیقی
خطا
 • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 524
یکشنبه, 31 خرداد 1394 ساعت 06:37

امریکا عامل افزایش تولید تریاک در افغانستان

یک تحليل‌گر امريکايي به پرس تي‌وي گفت، واشنگتن و بانک‌هاي عمده در نيويورک مسئول افزايش توليد ترياک در افغانستان هستند.

استفن لندمن، نويسنده و مجري راديو روز سه شنبه (۲۷ فروردين، ۱۶ آوريل) در مصاحبه با پرس تي‌وي گفت: «واشنگتن (در قبال افزايش توليد ترياک در افغانستان) مسئول است؛ بانک‌هاي بزرگ در نيويورک و وال استريت مسئول هستند. دولت امريکا با آنها توطئه مي‌کند و بانک‌ها وجوه به دست آمده از تجارت ترياک را پولشويي مي‌کنند. اين امريکا بود که مزارع خشخاش را دوباره در افغانستان ايجاد کرد.»

سازمان ملل متحد روز دوشنبه با انتشار گزارشي اعلام کرد، کشت خشخاش براي سومين سال متوالي در کشور افغانستان افزايش پيدا کرده است.

در گزارش سازمان ملل همچنين آمده است، «پيش بيني مي‌شود مناطق جنوبي افغانستان در سال ۲۰۱۳ نيز همچنان به عنوان بزرگترين منطقه توليد کننده ترياک باقي بمانند. همچنين پيش بيني مي‌شود کشت خشخاش در هلمند و قندهار که دو ولايت عمده توليد ترياک هستند، افزايش پيدا کرده و همچنين هلمند مانند گذشته تبديل به ولايتي شود که بيشترين ميزان ترياک را در کشور افغانستان توليد مي‌کند.»

شايان ذکر است، نيروهاي تحت امر امريکا طي سال‌هاي گذشته عمدتا در بخش‌هاي جنوبي کشور افغانستان مستقر بوده‌اند.

لندمن در ادامه گفت: «سازمان اطلاعات مرکزي امريکا (سيا) نيز در اين مسئله نقش دارد. اين سازمان از پول بدست آمده از تجارت مواد مخدر براي تامين سرمايه عمليات خود استفاده مي‌کند. اين بخش پنهان و گزارش نشده تجارت هروئين و مواد مخدر است و طالبان هيچ نقشي در توليد افزايش ترياک دارد.»

اين تحليل‌گر سياسي خاطر نشان کرد: «بيشتر پول بدست آمده از تجارت مواد مخدر از کشور افغانستان خارج مي‌شود و به دست بانک‌هاي بزرگ مي‌رسد تا پولشويي کنند.»

لندمن در رابطه با نزديک شدن تاريخ خروج نيروهاي خارجي از افغانستان گفت: «امريکايي‌ها به افغانستان آمدند تا در اين کشور بمانند. تا زماني که کشت خشخاش ادامه داشته باشد و امريکايي‌ها کنترل افغانستان را در دست داشته باشند، آنها در اين کشور باقي خواهند ماند. و اين مردم عادي افغانستان و ديگر مردم جهان هستند که بيش از همه از اين فرايند آسيب خواهند ديد.»

گفتني است ۷۵ درصد هروئين جهان در سال گذشته ميلادي در کشور افغانستان توليد شد. پيش بيني مي‌شود، اين رقم در سال جاري ميلادي به دليل افزايش کشت خشخاش به ۹۰ درصد برسد. هروئين يکي از مشتقات ترياک است.

تمامی حقوق این پایگاه، نزد دیده بان مبارزه با تروریسم محفوظ است.
طراح سایت: رامندسرور

آگاهی از آخرین اخبار رصد شده

تماس با ما
 1. نـــام
  لطفا اجازه دهید نامتان را بدانیم.
 2. ایمیل
  Please let us know your email address.
 3. پیام(*)
  پیام مورد نظرتان را وارد کنید.
 4. کدامنیت(*)
  کدامنیت
    مجددکد امنیتی را اشتباه وارد نموده اید.