19 آذر 1398
مرکز رصد تروریست حقیقی
خطا
 • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 524
چهارشنبه, 10 تیر 1394 ساعت 08:00

ارائه غیر مستقیم اطلاعات ابوبکر البغدادی توسط CNN

شبکه تلویزیونی سی ان ان به بهانه گزارشی از تهدید سران داعش توسط مقتدی صدر نوشت سعی می کند تا ضمن ارائه اطلاعاتی از ابوبکر البغدادی،جریان شیعیان را بنحوی افراطی و همتراز گروهک هایی همچون داعض قرار بدهد.

به گزارش مرکز بین المللی حمایت از قربانیان تروریسم،سی ان ان نوشت:مقتدی صدر، روحانی برجسته شیعه در عراق که نیروهای او پیش از این با نظامیان آمریکایی مبارزه کرده اند، سرکرده داعش را تهدید کرد. برایان تاد خبرنگار شبکه گزارش داد بمب گذاری اخیر در مسجد کویت، بیش از بیست کشته بر جا گذاشت که اکثر آنها شیعه بودند. داعش، مسئولیت این حمله تروریستی را بر عهده گرفت؛ همین مسئله باعث شد که اکنون یکی از دشمنان قدیمی آمریکا، دشمن تازه واشنگتن را تهدید کند.
مقتدی صدر، روحانی شیعه عراقی از مشاهده آثار انفجار در مسجد کویت خشمگین شده و شخصاً پیامی برای ابوبکر البغدادی، سرکرده داعش فرستاده است. وی در پیام خود اعلام کرد: «ای ابوبکر تروریست، یا خودت را اصلاح می کنی، یا ما به زور شمشیر، تو و پیروان تو را اصلاح می کنیم».
تحلیلگران می گویند داعش کوشیده است شبه نظامیان شیعه در عراق مانند سپاه المهدی را برای حمله به اهل تسنن این کشور وسوسه کند، تا داعش بتواند از میان اهل تسنن نیروهای بیشتری استخدام کند. «پل کروکشَنک» (Paul Cruickshank) کارشناس تروریسم می گوید: «این پیام بسیار مهمی است و دقیقاً طبق برنامه داعش است».
تمایل مقتدی صدر برای درگیر شدن با داعش، داگلاس اولیوانت (Douglas Ollivant) سرهنگ بازنشسته آمریکایی را به یاد سالهایی می اندازد که این روحانی و نیروهای تحت امر او، دشمن شماره یک نظامیان آمریکایی محسوب می شدند. اولیوانت می گوید: «هواداران مقتدی صدر، اوایل سال 2004 میلادی با نیروهای سابق من از یگان پیاده نظام، در شهرک صدر بغداد درگیر شدند. همین مسئله باعث ایجاد چرخه خشونت و درگیری با هواداران مقتدی صدر در بغداد، نجف و نهایتاً بصره شد. از اوایل سال 2004 تا اوایل سال 2008 میلادی، ارتش آمریکا تقریباً هر روز با سپاه المهدی درگیر بود».
اولیوانت می گوید نیروهای مقتدی صدر در نبرد خیابانی سرسخت هستند و در شهرها از تک تیراندازها و بمبگذاری استفاده می کردند. هم اکنون نیز نیروهای مقتدی صدر با داعش در بخش هایی از شمال عراق مبارزه می کنند. اما آیا سپاه المهدی می توانند ابوبکر البغدادی را هدف قرار دهد؟
«پل کروکشَنک» می گوید: دسترسی به ابوبکر البغدادی در سوریه یا مناطق سنی نشین عراق، برای مقتدی صدر و شبه نظامیان او بسیار دشوار خواهد بود. البغدادی هر جا که باشد، موقعیت او کاملاً سری است و تنها شمار محدودی از عوامل داعش از آن اطلاع خواهند داشت. سرکرده داعش همچنین از تلفن همراه نیز استفاده نمی کند و رد پای فعالیت های الکترونیکی خود را پاک می کند.
مقامات پنتاگون و سیا درباره پیام تهدید مقتدی صدر به سرکرده داعش اظهار نظر نکرده اند. مقامات آمریکا ظاهراً مخالف آن نیستند که داعش با دشمن تازه ای روبرو باشد. تحلیلگران می گویند آنچه مقامات واشنگتن را نگران می کند این است که هر گونه تشدید درگیری بین شبه نظامیان مقتدی صدر و داعش، ممکن است به جنگ تمام عیار بین شیعیان و اهل تسنن در عراق تبدیل شود.

تمامی حقوق این پایگاه، نزد دیده بان مبارزه با تروریسم محفوظ است.
طراح سایت: رامندسرور

آگاهی از آخرین اخبار رصد شده

تماس با ما
 1. نـــام
  لطفا اجازه دهید نامتان را بدانیم.
 2. ایمیل
  Please let us know your email address.
 3. پیام(*)
  پیام مورد نظرتان را وارد کنید.
 4. کدامنیت(*)
  کدامنیت
    مجددکد امنیتی را اشتباه وارد نموده اید.