05 بهمن 1398
مرکز رصد تروریست حقیقی
خطا
 • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 524
دوشنبه, 31 فروردين 1394 ساعت 20:31

عملیات روانی و تبلیغاتی گروه تروریستی داعش

 • نوع تروریسم: تبلیغاتی / روانی
 • موضوع: عملیات روانی و تبلیغاتی گروه داعش و تولید کلیپ های تبلیغاتی
 • زمان وقوع: از سال 1393
 • قربانیان: مردم عراق و سوریه از تمامی اقشار و گروه ها
 • مکان وقوع: فضای مجازی
 • تروریست ها: گروه رسانه ای داعش
 • منبع: هدف نو

گروه ضد بشری داعش از ابتدای فعالیت خود در عراق و سوریه، همزمان با خشونت و جنایات متعدد، جنگ روانی و تبلیغات گسترده ای در فضای اینترنت به راه انداخته و به نظر می رسد دو هدف عمده را دنبال می کند؛ ایجاد ترس و ارعاب و جمع آوری نیروهای مستعد از سراسر جهان.

 

اعضای این گروه یک فرایند برنامه ریزی شده تبلیغاتی را آغاز کردند که از نماد سازی شروع شد، به طور مثال تهیه لباس های خاص با رنگ سیاه و آرم گروه داعش. فعالیت های تبلیغاتی گروه داعش به همین جا ختم نشد و این گروه تروریستی اقدامات رسانه ای گسترده ای را سازماندهی کرد از جمله اقدام برای تاسیس یک شبکه تلویزیونی، چاپ مجله به زبان انگلیسی و عربی به صورت اینترنتی و چاپی، تشکیل حساب های کاربری متعدد در شبکه های اجتماعی به زبان های مختلف در حمایت از اقدامات این گروه و...

ویدئوهای مربوط به اقدامات تروریستی گروه داعش در کمترین زمان روی شبکه وب به انتشار می رسند و داعش جنگ روانی ای را آغاز کرده تا بتواند اقدامات خود را تبلیغ و گاهی بزرگنمایی کند. بسیاری از صفحات حامی گروه داعش در شبکه های اجتماعی، به عنوان صفحات دارای محتوای ضدبشری شناخته شده و مسدود شده اند اما متاسفانه فعالیت این گروه در فضای وب نامحدود است و با شناسایی و انسداد صفحه های حامی این گروه، فورا حساب های کاربری جدید تشکیل شده و فعالیت های صفحات قبلی را دنبال می کنند.

یکی از برنامه های گروه داعش بهره گیری از تاکتیک های تبلیغات و به راه انداختن جنگ روانی با استفاده از انتشار شایعه در شبکه های مجازی است که در واقع با هدف ایجاد ترس و وحشت و بزرگنمایی این گروه تروریستی در اذهان مردم صورت گرفته است. به نظر می رسد تئوریسین های این گروه به خوبی به فنون عملیات روانی آگاهی داشته و گروه داعش با استفاده از فضای مجازی ضعف های خود را پشت محتواهای اغراق شده و دروغین پنهان کرده و به صورت یک گروه قدرتمند و رعب آور ظهور و بروز کرده است!

برای مقابله با اقداماتی اینچنین از سوی گروه های افراطی و خشونت طلب باید نوعی همگرایی و هم صدایی برای مبارزه با تروریسم سایبری ایجاد شود. کاربران اینترنت و شبکه های اجتماعی ثابت کرده اند که خوب می توانند در مقابل فعالیت های این گروه ها در شبکه اینترنت مقابله به مثل کنند. ریپورت صفحات حامی داعش در شبکه های اجتماعی و مسدود شدن بسیاری از این صفحات در ماه های اخیر نمونه ی مناسبی از این مقابله هوشمندانه بوده است.

تمامی حقوق این پایگاه، نزد دیده بان مبارزه با تروریسم محفوظ است.
طراح سایت: رامندسرور

آگاهی از آخرین اخبار رصد شده

تماس با ما
 1. نـــام
  لطفا اجازه دهید نامتان را بدانیم.
 2. ایمیل
  Please let us know your email address.
 3. پیام(*)
  پیام مورد نظرتان را وارد کنید.
 4. کدامنیت(*)
  کدامنیت
    مجددکد امنیتی را اشتباه وارد نموده اید.