01 فروردين 1398
مرکز رصد تروریست حقیقی
خطا
 • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 524
یکشنبه, 22 شهریور 1394 ساعت 05:39

رويکرد ديپلماتيک، بهترين گزينه براي مسئله هسته اي ايران است

سناتور آمریکایی تاکید کرد رویکرد دیپلماتیک، بهترین گزینه برای مسئله هسته ای ایران است.

به گزارش مرکز بین المللی حمایت از قربانیان تروریسم، سناتور شرود براون عضو دموکرات سنای آمریکا از ایالت اوهایو در جلسه دهم سپتامبر در صحن سنا گفت:«من از توافق هسته ای وین حمایت می کنم که هدف از آن جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای است. هیچکس در این نهاد ، به ایران اعتماد ندارد. هیچکس در این باره اختلاف نظر ندارد که ایران حامی اصلی تروریسم دولتی در جهان است. ایران حق اسرائیل را در داشتن موجودیت انکار می کند. حکومت ایران منطقه خاورمیانه(غرب آسیا) را بی ثبات می کند و درباره مردم خودش نقض حقوق بشر می کند. به همین علل است که باید مانع از دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای شویم. اگر ایران به این توان دست پیدا کند، خطر آن برای امنیت ایالات متحده ، متحد قدیمی ما یعنی اسرائیل و کل جهان، به صورت تصاعدی افزایش خواهد یافت. این توافق، تنها گزینه جدی و عملیاتی است. هیچ یک از مخالفان توافق هسته ای، گزینه ای جایگزین ارائه نمی کنند. دموکراتها در چند ماه گذشته به صورت جزیی و دقیق و مفصل به بررسی و تحلیل این توافق پرداخته اند و دیدگاههای کارشناسان و افراد مختلف را جویا شده و براساس آن تصمیم گرفته اند. من نیز پس از مطالعات جدی متن توافق و گوش کردن به نظرات مختلف ازجمله دیدگاههای مردمی در ایالت اوهایو به این تصمیم رسیده ام. من با ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا که خودش فیزیکدانی برجسته است نیز در این خصوص صحبت کرده ام. در جلسات استماع و نشستهای رسمی با مقامات دولتی ازجمله شخص رئیس جمهور اوباما ، جان کری وزیر امورخارجه و جک لو وزیر خزانه داری آمریکا و مقامات دیگر ازجمله مقامات دستگاههای اطلاعاتی و کارشناسان حوزه کنترل تسلیحاتی و سفیر اسرائیل در آمریکا حضور داشته ام. من با همه پنج سفیر کشورهای عضو گروه پنج بعلاوه یک در واشنگتن نیز ملاقات داشته ام. فرانسه و انگلیس و آلمان از دیرباز متحد ما بوده اند. با دیدگاههای متحدان مقطعی ما یعنی چین و روسیه نیز آشنا شده ام. همه این افراد درباره انزوای آمریکا درصورت همراهی نکردن با توافق هسته ای وین هشدار داده اند.»
وی گفت:« نگرانی های مطرح درباره حمایت ایران از تروریسم، نقض حقوق بشر و ادامه برنامه ساخت موشکهای بالستیک قاره پیما ، نگرانی های جدی هستند اما باید توجه داشت که تمرکز توافق وین بر این مسائل نبوده است. بی تردید ما دوست داریم این مسائل با ایران حل شود اما توافق وین بر این مسائل تمرکز نداشته است. مخالفان توافق می گویند ایران در پانزده سال آینده به توان ساخت تسلیحات هسته ای دست خواهد یافت. می توان درباره این مسئله بحث کرد اما دراین خصوص هیچ بحثی وجود ندارد که همین حالا، ایران دو تا سه ماه تا مرحله تولید مواد شکافت پذیر به میزان کافی برای ساخت تسلیحات هسته ای فاصله دارد. توافق هسته ای سبب می شود محدودیتهایی از زمان تصویب توافق در کنگره علیه ایران بوجود می آورد و سبب مسدود کردن حرکت این کشور به سمت بمب اتمی می شود. این توافق سبب می شود تعداد سانتریفیوژهای نصب شده ایران به یک سوم کاهش یابد و این وضع برای مدت دست کم ده سال برقرار باشد، ذخایر اورانیوم غنی شده ایران را نیز نود و هشت درصد برای مدت پانزده سال کاهش می دهد. رئاکتور فراوری پلوتونیوم ایران به صورتی تبدیل می شود که عملا غیرقابل استفاده خواهد بود. برای اولین بار شاهد آن هستیم که این توافق هسته ای امکان دسترسی های بیست و چهار ساعته را به مراکز هسته ای ایران فراهم می کند. بازرسان سازمان ملل متحد که از یکصدو بیست کشور جهان بازرسی کرده اند می گویند این نظام بازرسی ها ، جامع ترین نظام بازرسی ها به شمار می روند. توافق هسته ای امکان دسترسی زمان بندی شده به مراکز مشکوک را نیز در ایران فراهم می کند. این توافق ممنوعیت دائمی برای تحقیقات ایران درزمینه ساخت تسلیحات هسته ای اعمال می کند و رژیم بازرسی های دائمی درباره برنامه هسته ای این کشور برقرار خواهد بود.»
وی در ادامه افزود:«اگر ایران توافق را نقض کند، ایالات متحده قدرت فوق العاده ای خواهد داشت تا تحریمهای ایالات متحده و تحریمهای بین المللی را بدون ترس اینکه کشورهای دیگر وتو کنند، بازگرداند. رئیس جمهور اوباما به صراحت اعلام کرده است که اگر ایران تا ده یا بیست سال دیگر بخواهد برای ساخت بمب اتمی تلاش کند، این توافق اطمینان خاطر بوجود می آورد که ایالات متحده ابزارهای بهتری برای هدف قراردادن ایران در اختیار داشته باشد. آمریکا خواهان بروز جنگ دیگری در منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) نیست. آمریکا خواهان راه حل دیپلماتیک است و توافق هسته ای مبتنی بر همین رویکرد است. این توافق برای حصول اطمینان از این مسئله است که ایران تسلیحات هسته ای را به دست نیاورد. مسئله هسته ای ایران ، مهم ترین و جدی ترین مسئله مطرح در عرصه امنیت ملی آمریکا در طول چند نسل گذشته است. من بیست سال است که در مجلس نمایندگان و سنا حضور دارم و رای درخصوص توافق هسته ای وین، در کنار جنگ عراق، مهمترین رای من در طول حضورم در کنگره بوده است. من به جنگ عراق رای منفی دادم زیرا معتقد بودم جنگ عراق برای آمریکا فاجعه بار است و گذشت زمان نیز نشان داد که حق با من بود.»
وی گفت:« چرا باید چهل و هفت سناتور جمهوری خواه آمریکا نامه ای به رهبر ایران بنویسند و به او بگویند که آیت ا... (خامنه ای) نباید با رئیس جمهور آمریکا مذاکره کند؟ اگر دموکراتها در اوایل دهه هزار و نهصد و هشتاد نامه ای به گورباچوف رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق می نوشتند و به او می گفتند که با آمریکا مذاکره نکند، چه واکنشی بروز می کرد؟ این کار اشتباه بود. چهل و هفت سناتور جمهوری خواه نباید این نامه را می نوشتند و به نوعی آیت ا... (خامنه ای) درباره روند سیاسی آمریکا درس می دادند و به او توصیه می کردند که با رئیس جمهور اوبامات مذاکره نکند. نکته جالب توجه اینکه درست در روز اعلام خبر توافق هسته ای، نوزده عضو جمهوری خواه سنا به مخالفت با این توافق پرداختند. چگونه ممکن است آنها این کار را کرده باشند؟ من خودم این توافق طولانی را خوانده ام و می دانم که این توافق تا چه اندازه پیچیده است. همه همکاران دموکرات من ، به صورت جدی و با سختکوشی این توافق را خوانده اند. وقتیکه جمهوری خواهان بلافاصله به این توافق ، واکنش منفی نشان دادند بسیار تاسف آور بود. درمجموع باید بگویم این توافق ، توافقی است که به نفع امنیت ملی آمریکا است.»

تمامی حقوق این پایگاه، نزد دیده بان مبارزه با تروریسم محفوظ است.
طراح سایت: رامندسرور

آگاهی از آخرین اخبار رصد شده

تماس با ما
 1. نـــام
  لطفا اجازه دهید نامتان را بدانیم.
 2. ایمیل
  Please let us know your email address.
 3. پیام(*)
  پیام مورد نظرتان را وارد کنید.
 4. کدامنیت(*)
  کدامنیت
    مجددکد امنیتی را اشتباه وارد نموده اید.