17 آذر 1398
مرکز رصد تروریست حقیقی
خطا
 • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 524
دوشنبه, 29 تیر 1394 ساعت 04:05

تشکیل دادگاه جنگی برای رسیدگی به جنایات داعش در عراق

یک عضو کمیسیون حقوق بشر پارلمان عراق روز یکشنبه از سازمان های بین المللی خواست ، برای ثبت جنایات سازمان یافته و طائفی داعش علیه شیعیان قطعنامه ای بین المللی صادر کرده و مقدمات تشکیل یک دادگاه بین المللی را به خاطر جنایت جنگی و کشتار جمعی، مهیا کنند.

فاضل الغراوی ، ضمن انتقاد از سکوت جامعه بین المللی در قبال کشتار و جنایات سازمان یافته علیه شیعیان در عراق، گفت جنایتکاران داعش از بهار سال گذشته هنگام سقوط موصل به صورت سازمان یافته مناطق و تجمعات شیعه را در عراق هدف می گیرند که این اقدام در ردیف نقض حقوق بشر و جنایت جنگی است.

وی که اظهاراتش را مدیریت تبلیغات جنگ عراق در اختیار ایرنا قرار داده، افزود: هزاران خودرو بمب گذاری شده غیرنظامیان، از جمله کودکان و زنان را در مناطق عمدتا شیعه نشین عراق هدف گرفته و این حملات تروریستی هیچ توجیهی غیر از اهداف طایفی ندارد.

الغراوی، به قتل عام و کشتار در پایگاه اسپایکر اشاره کرد که داعش در آن روزها 1734 جوان و نوجوان زیر 22 سال را سلاخی کرد. آنها دانشجویانی بودند که در حال طی کردن دوره های آموزشی خود بوده و مسلح نبودند. تمامی این قربانیان شیعیانی از جنوب و مرکز عراق بودند.

داعش در اواخر خرداد پارسال همزمان با اسپایکر، زندانیان زندان بادوش موصل را از نظر طایفی جداسازی کرد و سرانجام 623 تن از آنان را که شیعه بودند، قتل عام کرد.

الغراوی در ادامه به روستای ترکمن نشین بشیر در ناحیه تازه در طوزخورماتو استان کرکوک اشاره کرد که داعش در آن 67 غیرنظامی از اهالی این روستا را قتل عام کرد و 15 زن را پس از تجاوز و هتک حرمت، به قتل رساند و حتی از جنازه این زنان قربانی نگذشت و آنان را از تیرهای برق آویزان کرد، تنها به جرم اینکه ترکمن شیعه بودند.

این عضو کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل، در ادامه به آواره شدن 500 هزار شیعه در مناطق مختلف عراق، در طول یک سال گذشته اشاره کرد و گفت: داعش در طول این مدت با هزاران خودرو بمب گذاری شده و بمب های کار گذاشته شده، مناطق عمدتا شیعه نشین مانند شهرک صدر، کاظمین ، الحریه و کراده را هدف قرار داده و این آخری در منطقه خان بنی سعد در استان دیالی که شب عید فطر بوقوع پیوست بیش از 100 تن از جمله زن و کودک را کشتار کرد.

وی حملات داعش را به شیعیان، سازمان یافته و برنامه ریزی شده و در شمول کشتار جمعی و تصفیه نژادی دانست و از سازمان های بین المللی خواست در محکومیت و صدور قطعنامه علیه داعش به خاطر این جنایات تحرک از خود نشان دهند.

الغراوی ، با بیان اینکه داعش در طول یک سال گذشته تمامی قوانین و مقررات بین المللی و حقوق بشر را در عراق نقض کرده است، تاکید کرد که جامعه بین الملل نباید سکوت کرده و برای این جنایات می بایست علیه داعش ، دادگاه جنگی تشکیل دهد.

گروه داعش، طی یک سال گذشته در قبال همه اقوام و طوایف عراق حتی سنی ها ، دست به جنایات ضد بشری زده است، بطوری که روز یکشنبه این هفته اعلام شد، در شهر فلوجه 7 زن را پس از تجاوز دسته جمعی ، قتل عام کرده است. با اینحال، براساس آمارها و اطلاعات موجود، حجم و شدت حملات به شیعیان در عراق از سوی این گروه تروریستی با سایر اقوام و طوایف قابل مقایسه نیست، ضمن آنکه جنایات علیه شیعیان، سازمان یافته و هدفمند صورت می گیرد.

تمامی حقوق این پایگاه، نزد دیده بان مبارزه با تروریسم محفوظ است.
طراح سایت: رامندسرور

آگاهی از آخرین اخبار رصد شده

تماس با ما
 1. نـــام
  لطفا اجازه دهید نامتان را بدانیم.
 2. ایمیل
  Please let us know your email address.
 3. پیام(*)
  پیام مورد نظرتان را وارد کنید.
 4. کدامنیت(*)
  کدامنیت
    مجددکد امنیتی را اشتباه وارد نموده اید.