19 آذر 1398
مرکز رصد تروریست حقیقی
خطا
 • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 524
شنبه, 13 تیر 1394 ساعت 09:36

داعش از عراق و سوريه تا افغانستان و آسياي ميانه

در گزارش حاضر تلاش شده است برخی قرائن و شواهد رسانه‌ای که از ظهور داعش در افغانستان حکایت دارد ؛با ذکر منبع و به ترتیب تاریخ وقوع در دهه اول تیرماه گرد آوری شود.

از زمانی که داعش در موصل پا به عرصه وجود گذاشت و دولت اسلامی مورد ادعای خود را بر مناطق اشغالی عراق و سوریه تحمیل کرد هر زمان که با تنگناهای در این مناطق مواجه شده، بلافاصله هسته‌های خاموش خود را در سایر مناطق فعال کرده و یا اینکه نیروهای خود را از مناطق تحت تصرف خود در عراق و سوریه به سایر مناطق انتقال داده است .

در این راستا ،زمانی که حملات ائتلاف بین المللی به اصطلاح ضد داعش علیه این گروه در عراق جدی شد تکفیری های دو تابعیتی بازگشت به کشورهای مبداء را در پیش گرفتند که همین مسئله نگرانی‌های جدی در کشورهای اروپایی پدید آورد و سرو صداهای زیادی را در رسانه ها و دستگاههای امنیتی این کشورها به راه انداخت .این واکنش ها نشان می داد که گویا این کشورها حاضر نیستند نابودی دولت خودخوانده داعش در مناطق اشغالی عراق و سوریه به قیمت بازگشت تکفیری‌های دو تابعیتی به کشورهای مبدادر اروپا تمام شود و چه بسا این واقعیت نیز روشن شد که اعلام دولت خودخوانده داعش در عراق و سوریه در پوشش احیای خلافت اسلامی دستکم این نفع را برای کشورهای اروپایی و غربی به همراه داشته است که آنها را از نیروهای افراطی در داخل که به مثابه بمب های متحرک عمل می کنند خلاص و نجات داده است و بر همین اساس نیز مشاهده می‌شود که از زمان تشکیل دولت خوانده داعش در مناطق اشغالی عراق و سوریه که با جذب تکفیری های دو تابعتی از سراسر جهان از جمله اروپا همراه شده تا حدود زیادی از ناامنی ها و حملات تروریستی در داخل این کشورها کاسته شده است .

حال در چنین وضعیتی اگر بنا بشود که هم دولت خود خوانده داعش ریشه کن شود و هم اروپا و غرب از بازگشت تکفیری های دو تابعیتی در امان بمانند بهترین راه این است که نیروهای این گروه به مناطقی هدایت و ترانزیت شود که باز غرب هم بتواند خود را از حضور آنها خلاص کند و هم اینکه از آنها در راستای اهداف و منافع خود بهره بگیرد . یکی از این مناطق که طی هفته های اخیر خبرساز شده افغانستان و به خصوص مناطق تحت تصرف طالبان است که با ظهور داعش همراه بوده و درگیری های توامان با ارتش و طالبان پیدا کرده است.

ظهور طالبان در این مناطق دستکم دو کارکرد برای غرب داشته است : نخست اینکه باعث شده طالبان با رقیب جدید مواجه شود و بخشی از توان خود را در مبارزه با آن به تحلیل ببرد همچنانکه ظهور داعش در عراق و سوریه باعث شد توان جبهه النصره (شاخه سوری ) القاعده به تحلیل برود و این دو گروه توان یکدیگر را به تحلیل ببرند . دوم اینکه داعش افغانستان به سکوی برای پرتاب و ترانزیت داعش به آسیای میانه و به خصوص کشورهای همجواز روسیه و چین تبدیل شود که هر دو از رقبای اصلی غرب در عرصه های مختلف اقتصادی ، سیاسی و نظامی محسوب می‌شوند و بر همین اساس هم روسیه از جمله کشورهایی است که به شدت از ظهور داعش در افغانستان احساس نگرانی می کند و همین مسئله علاوه بر تحرکات سیاسی بر تحرکات رسانه ای این کشور نیز سایه افکنده است حال آنکه چنین نگرانی به اندازه روسیه در میان کشورهای غربی دیده نمی‌شود .

در گزارش حاضر تلاش شده است برخی قرائن و شواهد رسانه‌ای که از ظهور داعش در افغانستان حکایت دارد ؛با ذکر منبع و به ترتیب تاریخ وقوع در دهه اول تیرماه گرد آوری شود و از آنجا که در این گزارش هدف بیشتر جمع آوری اسناد و مدارک مورد نظر بوده است لذا تلاش شده است تا حد امکان از ایجاد تغییر در محتوای فکت‌های مورد نظر پرهیز شود:

بازتاب رسانه‌ای زمینه‌های ظهور داعش در افغانستان
.........................................
در 1 تیر شبکه تلویزیونی المیادین از بروز جنگ تبلیغاتی داعش و طالبان علیه یکدیگر خبر داد و گفت‌:«پایگاههای اینترنتی گروههای مسلح و صفحه شبکه های اجتماعی در پاکستان سعی در برجسته سازی گروهک تروریستی داعش و تضعیف جنبش طالبان هستند. این امر موجب به وجود آمدن جنگی تبلیغاتی میان این دو گروه شده است. طالبان با ارسال پیامی برای داعش خواستار خودداری از جذب اعضای این جنبش در افغانستان به صورت اخص و کشورهای جنوب آسیا به صورت اعم شده است.بکر یونس خبرنگار این شبکه در اسلام آباد در گزارشی دراین خصوص گفت: براساس مطالعات راهبردی پس از آن که گروهک داعش در سوریه و عراق گسترش یافت توجهات به سمت رشد این گروهک در جنوب آسیا جلب شد. این امر بیانگر علت رشد توجه رسانه های محلی و شبکه های اجتماعی به داعش است. آنچه بیش از همه اهمیت دارد کاهش توجهات به طالبان در افغانستان و پاکستان است.رانا جواد کارشناس پاکستانی در این خصوص گفت: پس از کشته شدن اسامه بن لادن و تغییر رهبری القاعده و عزیمت آنها از پاکستان به یمن و مناطق دیگر افراد مسلح به دنبال پوشش و هویت جدیدی هستند و من معتقدم این مسئله تاثیر زیادی در گرایش سرکردگان طالبان به داعش داشته است.خبرنگار المیادین افزود: طالبان معتقد است ظهور داعش و سربازگیری در افغانستان را خطری برای خود تلقی کرده است و با ارسال پیامهایی برای ابوبکر البغدادی خواستار توقف سربازگیری داعش در محدوده فعالیت طالبان شده است.طاهرخان متخصص امور جنبش طالبان والقاعده در این خصوص گفت: پدیده جدید تحت عنوان داعش خطر و چالشی برای طالبان افغانستان است. پیام طالبان برای البغدادی پس از درگیری های سخت با داعش در مناطق تحت کنترل طالبان افغانستان بوده است. این شبکه افزود:آمارهای روزنامه تریبیون پاکستان حاکی از آن است که محبوبیت داعش طی یکسال گذشته درمیان شبکه های اجتماعی به 95 درصد رسیده است. کارشناسان معتقدند این امر گام نخست در مسیر سربازگیری و سازمان دهی آنها در جنوب آسیا است. کارشناسان معتقدند رشد قدرت داعش برای منطقه خطرناک است و طالبان نیز آن را خطری برای خود به شمار می‌آورد.
در 5 تیر شبکه اسکای نیوز در گزارشی به بررسی تنگناهای جدیدی که دولت افغانستان از درگیری میان طالبان و داعش پیدا کرده ، پرداخت و گفت :« با گسترش نفوذ داعش در افغانستان، دولت این کشور میان چکش طالبان و سندان داعش گرفتار شده و روزهای سختی پیش رو دارد. بیعت گروهی از نیروهای طالبان با ابوبکر البغدادی سرکرده داعش، در افغانستان نشان می دهد آنچه رسانه های افغان از گسترش نفوذ داعش در این کشور گفته اند صحیح است. در همین حال منابع محلی در ایالت هلمند هم از ظهور گروهی صدها نفره با در اختیار داشتن سلاح های پیشرفته در عرصه مبارزه با دولت افغانستان و القاعده پرداخته اند. از سوی دیگر طالبان اعلام کرد ملا رئوف خادم، سرکرده داعش در افغانستان را همراه با 45 نفر از اعضای این گروه دستگیر کرده است. به گفته منابع آگاه، از آنجا که داعش دارای اموال و تجهیزات نظامی زیادی است توانسته است به راحتی صدها جنگجو را به سوی خود جلب کند. در حال حاضر داعش در ایالت های زابل، غزنه و فراه که مناطق نفوذ طالبان هستند توانسته است نیروی زیادی جذب کند. علاوه بر این داعش در حال پیشروی به سوی ایالت نیمروز محل تولد ملا عمر سرکرده طالبان است. از سوی دیگر دولت افغانستان در مورد خطر داعش برای افغانستان هشدار داد. اما هم زمان با این هشدار، طالبان به پارلمان افغانستان حمله کرد. فرستاده سازمان ملل به افغانستان هم در گزارش خود اعلام کرد دولت اشرف غنی با تهدیدات زیادی روبروست. وی تاکید کرد دولت افغانستان باید با طالبان بر سر میز مذاکره بنشیند تا به درگیری ها در این کشور پایان دهد.برخی عقیده دارند درگیری طالبان و دولت افغانستان زمینه را برای گسترش نفوذ داعش آماده می‌کند.»
در 7 تیر خبرگزاری صدا و سیما از کابل از درگیری خونین داعش و طالبان خبر داد و نوشت : quotation mark درگیری میان افراد گروه طالبان و تروریست های داعش در استان ننگرهار افغانستان دوازده کشته و دوازده زخمی برجا گذاشت. «محمد نعمان هاتفی» مسوول بخش مطبوعاتی لشکر دویست و یک سیلاب اعلام کرد: این درگیری در شهرستان «خوگیانی» استان ننگرهار روی داد که براثر آن پنج تروریست وابسته به داعش از جمله یک سرکرده آنها و نیز هفت عضو گروه طالبان کشته شدند.وی افزود: در این درگیری چهار عضو گروه داعش و هشت نفر از طالبان نیز زخمی شدند.پیش از این نیز افراد داعش ده نفر از طالبان را در این استان سر بریده بودند. گزارش هایی نیز از وقوع درگیری میان طالبان و تروریست های داعش در استان فراه در غرب افغانستان نیز منتشر شده بود.»
در 7 تیر خبرگزاری صدا و سیما از کابل از بازداشت یک فرماندار خودخوانده گروه طالبان با پرچم گروه داعش در استان ننگرهار افغانستان خبر داد و در تشریح آن گفت :«دفتر مطبوعاتی اداره امنیت ملی افغانستان در بیانیه ای اعلام کرد: «حق یار» که خود را فرماندار گروه طالبان در شهرستان «دربابا» استان ننگرهار خوانده است در حالیکه پرچم های منسوب به گروه تروریستی داعش را به همراه داشت در عملیات نیروهای امنیتی افغان بازداشت شد.در این عملیات پنج عضو دیگر گروه طالبان نیز بازداشت شدند.»
شبکه تلویزیونی پرس تی وی نیز در 7 تیر طی گزارشی از درگیری داعش و طالبان افغانستان گفت :«مسئولان افغان می گویند در نخستین درگیری تروریست های داعش با جنگجویان طالبان در افغانستان دست کم هشت جنگجوی طالبان و هفت تروریست داعش کشته شده‌اند»
.به گزارش شبکه تلویزیونی پرس تی وی، به گفته مقامات افغان در این حمله که در استان ننگرهار به وقوع پیوست یک فرمانده طالبان کشته شد. هنوز هیچ یک از دو گروه درباره این درگیری اظهار نظر نکرده است.ننگرهار که میزبان بسیاری از جنگجویان طالبان است به پایگاه اصلی تروریست های تکفیری داعش تبدیل شده است.
در 7 تیر خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام دولتی افغانستان از حضور داعش در سه استان این کشور خبر داد و به نقل از وی نوشت:«ظفر هاشمی معاون سخنگوی رئیس جمهور افغانستان اعلام کرد داعش - که قسمت های وسیعی از خاک عراق و سوریه را در اختیار دارد - در استان ننگرهار در شرق، استان فراه در غرب و استان هلمند در جنوب افغانستان حضور دارد.هاشمی گفت نیروهای امنیتی عملیات موفقی علیه گروه داعش انجام داده اند اما در مورد جزئیات آن توضیحی نداد. ستیزه جویان طالبان که نزدیک به 14 سال با دولت افغانستان نبرد کرده و در سه استان فعالیت دارد به داعش هشدار داده است که از ورود به افغانستان خودداری کند.»
در 8 تیر نمایندگان مجلس افغانستان طی نشستی درباره اوضاع امنیتی این کشور بحث و تبادل نظر و از گسترش نفوذ داعش ابراز نگرانی کردند.به گفته نمایندگان افغان ، گروه داعش با همکاری دستگاه های اطلاعاتی جهان در حال گسترش در افغانستان است.«ناصر سادات» نماینده مردم دایکندی از گسترش حضور گروه داعش در افغانستان ابراز نگرانی کرد و گفت: داعش طرح خارجی ها است و بعضی افراد دولتی نیز در آن دخیل هستند.تعدادی از نمایندگان افغان اعلام کردند: مردم افغانستان و جهان به اهداف ظهور داعش در افغانستان و استقرار اعضای این گروه در مرزهای روسیه پی برده اند و آمریکا نباید خود را بیش از این بی عزت کند.خانم «شکیبا هاشمی» نماینده مردم قندهار تصریح کرد: سخنان رییس اداره امنیت ملی افغانستان نشان می دهد که سیاست جنگ در دست نیروهای امنیتی افغان نیست بلکه این جنگ به مردم این کشور تحمیل شده است.مقامات امنیتی افغان حضور داعش در سه استان افغانستان ازجمله ننگرهار ، فراه و هلمند را تایید کرده اند.
در 8 تیر خبرگزاری صدا وسیما ازکابل از آغاز عملیات نظامی ارتش افغانستان علیه داعش خبرداد و به نقل از دولت وزیری»، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان نوشت :« نیروهای امنیتی افغان عملیاتی را برای نابودی گروههای تروریستی از جمله داعش در شهرستانهای کوت و خوگیانی از توابع ننگرهار آغاز کرده اند.سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت : نیروهای افغان برای نابودی اعضای گروههای تروریستی سهل انگاری نخواهند کرد.این درحالی است که ریاست جمهوری افغانستان حضور تروریستهای داعش در استانهای هلمند ، فراه و ننگرهار را تایید کرده است.»
در 9 تیر در پی افشاگری سایت ویکی لیکس علیه عربستان رسانه های افغانستان به انعکاس سندی مربوط به ارتباط عربستان با شبکه حقانی پرداختند .طبق یکی از این اسناد نصیر الدین حقانی در سال 2012 با quotation mark عبدالعزیز الغدیر quotation mark سفیر سابق عربستان سعودی در اسلام آباد دیدار و گفتگو کرده بود. وی دراین دیدار به سفیر سعودی گفته بود که جلال الدین حقانی پدر بیمارش تمایل دارد در یکی از بیمارستانهای سعودی تحت درمان قرارگیرد.شرح دیدار محرمانه نصیر الدین حقانی با سفیر عربستان سعودی در اسلام آباد در یک نامه رسمی به وزارت خارجه عربستان فرستاده شد.این سند نشان می دهد خون ریزیهایی که گروه حقانی در سالهای اخیر در افغانستان به راه انداخته است ، به تنهایی کار رهبران و اعضای این گروه تروریستی نبوده ، بلکه در هماهنگی مشترک با سازمان های اطلاعاتی و جاسوسی پاکستان و سعودی انجام شده است.شبکه حقانی که خطرناک ترین گروه تروریستی برای افغانستان به شمار می رود ، حملات خونین و گسترده ای را در سالهای اخیر در این کشور به راه انداخت .
در 10 تیر خبرگزاری رویترز در گزارشی تحلیلی به بررسی جزئیات و ابعاد مختلف حضور داعش در افغانستان از جمله منابع در آمدی آن پرداخت و نوشت :«شاهدان و مسئولان خبر دادند ستیزه جویان طرفدار سازمان داعش برای اولین بار مناطقی در افغانستان را به کنترل خود درآوردند. این اقدام تروریستهای داعش که این مناطق را در شرق این کشور از تصرف جنبش طالبان خارج کردند تهدیدی جدید برای ثبات افغانستان به شمار می رود. شاهدانی که از این درگیریها در منطقه ننگرهار گریختند خبر دادند صدها ستیزه جویی که با داعش بیعت کرده‌اند نیروهای طالبان را بیرون راندند و مزارع خشخاشی را که به تامین منابع مالی طالبان برای سرنگونی دولت افغانستان کمک می کند آتش زدند. ستیزه جویان داعش همچنین اعلامیه هایی را توزیع و اعلام کردند این دستور از طرف ابوبکر البغدادی رهبر این سازمان صادر شده است اما مشخص نکردند که این دستورات مشخصا مخصوص به افغانستان است یا دستور گذشته وی است که شاید ترجمه شده باشد.حاجی عبدل جان از شیوخ یکی از قبایل منطقه آچین گفت :« نیروهای داعش با کامیون آمدند و با طالبان جنگیدند. نیروهای طالبان نتوانستند مقاومت کنند و فرار کردند.» عبدل جان که اوایل ژوئن پیش از آنکه به شهر جلال آباد مرکز استان ننگرهار فرار کند شاهد این درگیری بود گفت برخی از ساکنان این منطقه از نیروهای داعش استقبال کردند.»
وی افزود :« نیروهای داعش بر خلاف طالبان روستاییان را مجبور نمی‌کنند غذا و خانه برای آنها فراهم کنند بلکه آنها پول زیادی در جیبهای خود دارند و آن را برای خرید غذا و جذب جوانان هزینه می‌کنند و چنین اظهاراتی نشان می‌دهد همراهی با داعش خطری رو به افزایش به شمار می‌رود. شاهدان افزودند دهها ستیزه جوی خارجی ، نیروهای داعش را که بیشتر آنها ستیزه جویان سابق طالبان بودند که از توان طالبان برای بازگشت به قدرت در کابل نا امید شده‌اند ، همراهی می کردند. داعشی ها در برخی مناطق پرچم خود را بالا بردند و ستیزه جویان خارجی از طریق مترجم در مساجد سخنرانی کردند. هویت این نیروهای غیر افغانی هنوز مشخص نشده است. صدها تندرو از مناطق مختلف جهان در مرز افغانستان با پاکستان پنهان شده اند. مسئولان محلی اعلام کردند ستیزه جویان طرفدار داعش دست کم شش منطقه از 21 منطقه ننگرهار را از کنترل طالبان خارج کرده اند. احمد علی حضرت رئیس شورای استانی ننگرهار و حاجی حضرت عضو پارلمان ننگرهار گفتند شش منطقه کوت ، اچین ، ده بالا ، نازیان ، رودات و چاپرهار به کنترل داعش در آمده است. نعمان عطیفی سخنگوی رسمی ارتش محلی نیز گفت این سازمان تندرو در «هفت یا هشت» منطقه حضور دارد. این منابع افزودند درگیریها بین تندروهای رقیب در مناطق خوگیانی و پاچیراگام ادامه دارد. دولت مرکزی افغانستان بیشتر مناطق این کشور را در کنترل خود دارد اما حوادث ننگرهار هشداری جدی برای نیروهای امنیتی به شمار می آید که پس از خروج شش ماه پیش بیشتر نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از این کشور ، برای مهار کردن سرکشی طالبان می جنگند.نیروهای سازمان داعش قاطعیت نشان دادند و سر چند تن از رهبران طالبان را از بدن جدا کردند.
موفقیت این سازمان در سیطره بر مناطقی در عراق و سوریه ، جدی بودن خطر حضور این سازمان در افغانستان را تشدید می‌کند.
مسئولان دولتی و نیروهای آموزش دهنده ای که آمریکا رهبری آنها را برعهده دارد درباره توان داعش برای پیدا کردن جای پای مطمئنی در افغانستان تردید دارند چرا که ارتباط مستقیم با خاورمیانه (غرب آسیا) ندارد و طالبان نیز هنوز قدرت مسلط در این کشور به شمار می‌رود. اما نیروهای این سازمان تندرو در ننگرهار از سازماندهی و حمایت مالی خوبی برخوردارند. در سایه دیوار گلی اردوگاه موقت آوارگان در سرخ دیوال در خارج از شهر جلال آباد ، حدود 30 نفر از مردانی که حمله ستیزه جویان داعش را مشاهده کرده بودند مشاهدات خود را شرح دادند. مناطقی که آنها از آنجا آمدند به اندازه ای خطرناک است که خبرنگاران نمی توانند وارد آن شوند. عبدالولی ، جوان آواره ای که از آچین آمده است گفت سخنرانی یکی از ستیزه جویان خارجی را که به زبان عربی در یکی از مساجد بیان می‌کرد از طریق مترجم شنیده است. وی افزود :« آنها از اسلام و آنچه که باید انجام داد و آنچه که باید از آن اجتناب کرد صحبت می کردند.» حاجی عبدالحکیم از شیوخ یکی از قبایل منطقه کوت نیز گفت ستیزه جویان داعش اعلامیه هایی را توزیع کردند که در آن «به مردم درباره گناهان زیادی هشدار می داد.» گفته می‌شود در منطقه پاچیر آگام سخنانی به نقل از البغدادی پخش شده است. گروه طالبان که به سازمان داعش درباره دخالت در افغانستان هشدار داده بود به از دست دادن مناطقی از ننگرهار اذعان کرده است اما افزود ستیزه جویان داعش رقیب طالبان نیستند.
ذبیح الله مجاهد سخنگوی رسمی طالبان گفت :« آنها دزد و اوباش هستند که به زودی این مناطق را از وجود آنها پاکسازی خواهیم کرد و ساکنان روستاها را آزاد می کنیم.» طالبان از نیمه دهه نود تا سال 2001 که غربیها به رهبری آمریکا برای سرنگون کردن آنها از قدرت به افغانستان حمله کردند بر این کشور حکومت می کرد. شاهدان افزودند ستیزه جویان داعش نظام قاطعانه تری را نسبت به نظام طالبان در ننگرهار ایجاد کرده اند. مالک جان از رهبران قبیله ای که از درگیریها در سپنگهار فرار کرده است گفت با وجود سختگیری که داعشی ها دارند اما برای جلب حمایت مردمی روش خود را در حکومت تعدیل کرده‌اند. وی افزود :« نیروهای داعش مزارع خشخاش را در روستای شادال آتش زدند و از فروش سیگار جلوگیری کردند.» تجارت تریاک و کسب مالیات از فرآورده های خشخاش از منابع اصلی درآمد طالبان به شمار می‌رود. نیروهای داعش در ننگرهار منابع درآمد دیگری دارند. بسیاری از مردم از پولهای زیادی که آنها در اختیار دارند صحبت می کنند و برخی نیز شنیده اند که آنها طلا می فروشند که امری غیر معمول در این منطقه به شمار می رود. مشخص نیست آنها این داراییها را از کجا آورده اند. با وجود اینکه مدارک قابل ذکری در خصوص ارتباط مستقیم آنها با خاورمیانه (غرب آسیا) و ستیزه جویانی که تحت بیعت آنها در افغانستان می جنگند وجود ندارد اما مسئولان دولت افغانستان در خصوص احتمال سرازیر شدن پول و نیروهای خارجی داعش به این کشور که می تواند جنگ را وارد فاز جدیدی کند احساس نگرانی می کنند. برایان تریبوس سخنگوی رسمی نیروهای بین المللی کمک به امنیت افغانستان به رهبری ناتو گفت :« نیروهای کمک به امنیت ، این گزارشها را که از سرازیر شدن اموالی به شاخه های داعش در افغانستان حکایت دارد مبالغه آمیز می داند.» وی افزود :« ناتو هیچ نشانه ای در خصوص اینکه سازمان داعش طالبان را به طور کامل از بخشهایی از ننگرهار بیرون رانده باشد مشاهده نکرده است. هر ستیزه جوی خارجی احتمالا تکفیریهایی هستند که در این کشور وجود داشته‌اند و تازه به این کشور نیامده اند.»نیروهای دولتی در ننگرهار ، درگیری بین طالبان و شاخه داعش را تایید کرده اند اما عطیفی سخنگوی ارتش گفت نیروهای دولتی ستیزه جویان داعش را هدف قرار نمی‌دهند.مالک اسلام شهردار منطقه آچین نیز گفت :« نیروهای افغان با ستیزه جویان داعش که تقریبا در هر مکانی از این منطقه حضور دارند درگیر نمی شوند و فقط نیروهای طالبان را هدف قرار می دهند.» وی افزود :« نیروهای داعش به ما حمله نکرده اند و ما نیز با آنها درگیر نشده ایم.»مالک اسلام به صورت تلفنی از منطقه آچین که تحت کنترل دولت افغانستان قرار دارد با ما صحبت می کرد اگر چه سیطره نیروهای دولتی بر آن همانند چند منطقه دیگر در شرق و جنوب افغانستان محدود است.اما نور الحق علومی وزیر کشور افغانستان گفت پلیس با تندروها درگیر شده است.وی در بیانیه ای افزود :« چند عملیات پاکسازی در مناطقی از ننگرهار انجام دادیم و تا جلوگیری از سیطره هر گروه تروریستی بر مناطق این استان به این عملیات ادامه خواهیم داد.» مایکل کوگلمن کارشناس امور جنوب آسیا در مرکز بین المللی «وودراو ویلسون Woodrow Wilson» در واشنگتن گفت :« با وجود اینکه بیشتر تندروهای افغانی طرفدار طالبان هستند اما روشهای وحشیانه تر داعش عاملی جذاب برای نیروهای جوان طالبان به شمار می رود.» پولی که داعش در اختیار دارد نیز از جمله روشهایی است که شاید به جذب نیرو به طرف این سازمان کمک کند. وی افزود :« از نظر برخی تندروها که خیلی راحت تحت تاثیر قرار می گیرند شاید ولخرجی نیز مانند وحشی گری عاملی برای جذب شدن به سمت داعش باشد.»
در 10 تیر خبرگزاری چینی شین هوا در بخشی از گزارش طولانی خود درباره افغانستان از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان به عنوان یکی از زمینه های ظهور داعش در این کشور نام برد و نوشت : quotation mark به گفته ناظران سیاسی افغان، پایان ماموریت رزمی نیروهای تحت فرماندهی ناتو در افغانستان در آخر سال گذشته میلادی، از یک طرف طالبان را تشویق کرد فعالیت های خود را افزایش دهد و از طرف دیگر، راه را برای نفوذ گروه افراط گرای داعش در این کشور هموار کرد.دانشجو گفت :« داعش بسیار افراطی تر از گروه طالبان است.»
وی افزود جنگجویان جنگ طلب داعش با نبرد با طالبان و نیروهای امنیتی، چالش های امنیتی بیشتری را در ماه های آینده برای بی ثبات کردن کل منطقه ایجاد خواهند کرد.به گفته کارشناسان، جنگجویان داعش به مبارزه طلبیدن و به چالش کشیدن طالبان و نیروهای دولتی را به منظور تحکیم جای پای خود در افغانستان و گسترش نفوذ خود در سراسر منطقه آغاز کرده اند.کمال ناصر اصولی نماینده پارلمان افغانستان اخیر هشدار داد :« جنگجویان داعش با حمایت دستگاه های اطلاعاتی خارجی در افغانستان در حال قدرتمند شدن و گسترش در کشور هستند ».ستیزه جویان وفادار به داعش در چند مورد طی چند ماه گذشته در بخش هایی از کشور جنگ زده افغانستان، از جمله استان فراه در غرب، استان هلمند در جنوب و استان ننگرهار در شرق این کشور، با طالبان جنگیده اند و گفته می شود مناطق گسترده ای را از ستیزه جویان طالبان در شرق افغانستان تصرف کرده اند.به گفته افرادی که از این موضوع آگاهی دارند، طالبان و داعش با هدف به دست گرفتن کنترل مناطق بیشتر پیش از آغاز زمستان، به نبرد با دولت افغانستان ادامه می دهند.ناصر سادات یک نماینده دیگر پارلمان افغانستان ضمن ابراز نگرانی در خصوص مسائل امنیتی، در یک جلسه پارلمان گفت :
« داعش به عنوان یک قدرت نظامی در افغانستان در حال گسترش است تا مشکلات امنیتی بیشتری ایجاد کند.»

نتیجه‌گیری

............
از بررسی و تحلیل شکلی و محتوای اخبار و گزارش های منتشر شده درباره ظهور و فعالیت داعش در افغانستان چند نکته قابل استنباط است :
نخست اینکه هر چه زمان به پیش می‌رود بر گستره فعالیت داعش در افغانستان و درگیری های آن با طالبان افزوده می شود و به همین میزان اخبار و گزارش‌های ارسالی درباره نفوذ داعش در افغانستان نیز افزایش می‌یابد .
دوم اینکه رسانه های روسی در انعکاس فعالیت های داعش در افغانستان و به خصوص احتمال ترانزیت آنها به کشورهای آسیای میانه و یا یارگیری از این کشورها در مقایسه با رسانه‌های غربی پیشتازانه عمل کرده‌اند و این نشان می‌دهد که روسیه با نگرانی، ظهور داعش در افغانستان را دنبال می‌کند و چه بسا امکان دارد آن را یک توطئه غربی نیز تلقی کند .به نظر می‌رسد طرح پیشنهادی اخیر ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه مبنی بر لزوم تشکیل ائتلاف بین‌المللی جدید برای مبارزه با تروریسم (که در جریان سفر اخیر ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه به این کشور مطرح شد )با حضور کشورهای مثل عربستان ، ترکیه و اردن (که تا پیش از این از تکفیری ها حمایت می‌کردند ) از همین دل نگرانی روسیه ناشی می‌شود .
در این میان هر چند با توجه به خروج بیشتر نیروهای ناتو از افغانستان در نگاه اول چنین به نظر می‌رسد که ظهور داعش در افغانستان می تواند برای کشورهای غربی و ناتو چالش برانگیز باشد اما از بسیاری جهات دیگر به نفع این کشورها است .از جمله اینکه ظهور ناتو در مناطق تحت کنترل داعش صورت گرفته و بخشی از توجه طالبان را به خود جلب کرده است و در عین در درگیری های صورت گرفته توان آن را به تحلیل می برد ضمن آنکه قدرت چانه‌زنی آن را نیز در مذاکرات سیاسی تضعیف می‌کند .
سوم اینکه رویکرد خبرگزاری های غربی بر تشدید رقابت و دو به هم زنی میان القاعده و شاخه های بومی آن در افغانستان و پاکستان و همچنین گروه نوظهور داعش استواراست کما اینکه رویکرد دولت های متبوع این خبرگزاری ها در سوریه نیز بر همین منوال استوار بوده است .
چهارم اینکه از هم اکنون می‌توان حدس زد که به موازات مهارکردن تدریجی خطر داعش در عراق و سوریه، زمینه‌های پروژه جدید تکفیری در افغانستان و کشورهای همجوار آن در آسیای میانه استارت زده می‌شود که هدف نهایی از آن ایجاد چالش برای روسیه و چین است .
...........................
1 ـ این تحلیل، بخشی از گزارش مکتوب «بازتاب رسانه‌ای زمینه‌های ظهور گروه تروریستی داعش در افغانستان » است که در تاریخ 1394/04/13 در اداره پردازش و تحلیل اداره کل اخبار خارجی خبرگزاری صدا و سیما ،‌ نگارش و منتشر شده است.
.....................................
پردازش و تحلیل // احمد کاظم زاده

تمامی حقوق این پایگاه، نزد دیده بان مبارزه با تروریسم محفوظ است.
طراح سایت: رامندسرور

آگاهی از آخرین اخبار رصد شده

تماس با ما
 1. نـــام
  لطفا اجازه دهید نامتان را بدانیم.
 2. ایمیل
  Please let us know your email address.
 3. پیام(*)
  پیام مورد نظرتان را وارد کنید.
 4. کدامنیت(*)
  کدامنیت
    مجددکد امنیتی را اشتباه وارد نموده اید.