06 بهمن 1398
مرکز رصد تروریست حقیقی
خطا
 • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 524
چهارشنبه, 21 مرداد 1394 ساعت 07:51

در دیدار لاوروف با عادل الجبیر چه گذشت؟

وزیر خارجه روسیه گفت: ما در مورد سرنوشت اسد با طرف عربستانی اختلاف داریم.

وزرای خارجه روسیه و عربستان روز گذشته در کنفرانس خبری مشترک بر لزوم افزایش تلاش‌ها در مبارزه با تروریسم و حل سیاسی بحران یمن و سوریه تاکید کردند.

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در این کنفرانس خبری اعلام کرد که با «عادل الجبیر» همتای عربستانی خود در خصوص اوضاع سوریه، عراق، لیبی و یمن گفت‌وگو کرده است.

وی گفت: ما در این دیدار راه‌های مبارزه با تروریسم به ویژه داعش را بررسی و بر لزوم متحد کردن تلاش‌ها برای ریشه‌کردن تروریسم تاکید کردیم.

لاوروف اظهار داشت که همچنان درباره سرنوشت بشار اسد اختلاف داریم و اصول بیانیه ژنو ۱ بر حفظ سازمان‌های نظام سوریه از جمله ارتش تاکید دارد و ارتش سوریه باید در تلاش‌ها برای مبارزه با داعش مشارکت داشته باشد.

وزیر خارجه روسیه خاطرنشان کرد: درباره بحران سوریه توافق کردیم که باید راه‌های لازم‌الاجرا برای ازسرگیری دولت و مخالفان سوری تحت نظارت دی‌میستورا فرستاده سازمان ملل به سوریه ادامه یابد.

در خصوص یمن نیز لاوروف گفت: ما بر توقف فوری کشتارها و آغاز روند سیاسی و نیز طرح اسماعیل ولد شیخ احمد فرستاده سازمان ملل به یمن و طرح این سازمان تاکید کردیم.

لاوروف در پایان خاطرنشان کرد که با عادل جبیر همتای عربستانی خود درباره توافق هسته‌ای ایران و کشورهای غربی گفت‌وگو کرده است و امیدوار است شرایط جدید باعث شود زمینه برای مذاکره کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و ایران فراهم شود.

وزیر خارجه روسیه همچنین عنوان داشت: ما در خصوص سوریه توافق کامل داریم و اختلافات تنها به نحوه اجرای توافقنامه ژنو ۱ مربوط است.

عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان نیز با تاکید بر اینکه روسیه و عربستان منافع مشترک زیادی به ویژه مسائل خاورمیانه و مساله نفت دارند عنوان داشت: دو کشور در مسائل مهم و محوری دیدگاه‌هایی کاملا یکسان دارند. ما مذاکرات صریح و شفافی را درباره پرونده‌های خاورمیانه داشته‌ایم. درباره موضوع سوریه که یکی از پرونده‌های خاورمیانه است، نیز صحبت و تاکید کردیم که موضع عربستان در قبال سوریه تغییرناپذیر است و ما خواهان حل سیاسی بحران سوریه براساس توافقنامه ژنو ۱ هستیم.

وی با طرح این ادعا که اسد جایی در آینده سوریه ندارد، تاکید کرد: باید موسسات دولتی از جمله ارتش پس از دوران بشار اسد حفظ شود.

وزیر خارجه عربستان همچنین بر اهمیت متحد کردن مخالفان سوری جهت حل سیاسی بحران این کشور با اتکا به توافقنامه ژنو ۱ تاکید کرد.

درباره یمن نیز وزیر خارجه عربستان گفت که با لاوروف درباره لزوم اجرای قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت بدون پیش‌شرط و به شکل فوری و نیز نحوه تعامل با اوضاع انسانی این کشور گفت‌وگو کرده است.

درباره عراق نیز جبیر تاکید کرد: ما در مذاکراتمان بر اهمیت اجرای اصلاحاتی که در جنگ با داعش درباره آن توافق شده، تاکید کردیم.

لاوروف در ادامه با اشاره به همکاری مسکو و ریاض برای مقابله با تروریسم در سوریه تاکید کرد هر دو کشور معتقدند مشارکت ارتش سوریه در این ضروری است.

وی ادامه داد ما در مورد سرنوشت اسد با طرف عربستانی اختلاف داریم.

وزیر خارجه عربستان در ادامه مدعی شد بشار اسد خود بخشی از بحران سوریه است نه راه‌حل.

وی در ادامه با تاکید بر لزوم حفاظت از نهادهای دولتی سوریه، مدعی شد: اسد یکی از عاملان اصلی گسترش داعش در منطقه است و در آینده این کشور جایی ندارد.

این مقام عربستانی با تاکید بر اینکه موضعگیری کشورش در مورد بحران سوریه تغییر نخواهد کرد اظهار داشت: راه‌حل این بحران باید مسالمت‌آمیز و بر اساس قطعنامه‌های ژنو باشد.

لاوروف نیز با اشاره به ادامه رایزنی‌ها با طرف‌های مخالف سوری، تاکید کرد هیچ طرحی برای اجماع مخالفان سوری وجود ندارد.

پاسخ تند وزارت خارجه سوریه علیه اظهارات وزیر خارجه رژیم سعودی

وزارت امور خارجه سوریه در واکنش به ادعاهای وزیر امور خارجه عربستان تاکید کرد که داعش را آل سعود ایجاد کرده و رژیم قرون وسطایی عربستان که دستانش به خون ملت های سوریه و یمن آغشته است، حق ندارد از مشروعیت و مردم دم بزند.

یک منبع رسمی در وزارت امور خارجه سوریه، اظهارات روز سه شنبه عادل الجبیر را محکوم کرد و آن را بیانگر نقش ویرانگر رژیم وهابی آل سعود و الهام گرفته از اندیشه‌های تکفیری و جاهلانه آن در تجاوز به سوریه دانست.

این منبع افزود: رژیم قرون وسطایی سعودی که فاقد هرگونه مشروعیت قانونی و مردمی بوده و دستانش به خون ملت‌های سوریه و یمن آغشته است، آخرین کسی است که حق حرف زدن از مشروعیت و قانونی بودن را دارد، زیرا به سادگی می‌توان گفت که این رژیم شایستگی حرف زدن در این زمینه را ندارد.

وی افزود: دیگر بر هیچ کس پوشیده نیست که گروه تروریستی داعش از نظر فکری و اقدام عملی از رحم رژیم وهابی زاده شده و هر دو در شیوه قطع کردن سر و دست و شلاق زدن به نام اسلام، یکسانند، در حالی که اسلام واقعی از این گونه مسائل کاملا مبراست.

منبع سوری گفت: شیوه‌ای که رژیم سعودی در ارائه انواع کمک‌ها به گروه‌های تروریستی در سوریه و دیگر مناطق در پیش گرفته، ناشی از ارتباط تنگاتنگ و عمیق میان این رژیم و گروه های تروریستی است که تهدیدی خطرناک برای صلح و امنیت منطقه‌ای و بین المللی به شمار می رود و پایان دادن به این رفتار ویرانگر رژیم سعودی بسیار ضروری است.

وی افزود: حقیقت نقشی که رژیم وهابی سعودی برای اقدام علیه منافع ملت‌های اسلامی و عربی به عهده دارد، بر همه آشکار شده است و مبالغه نیست اگر بگوییم که این رژیم عامل اصلی همه شکست‌ها و ناکامی‌ها و ضعف و سستی و ویرانگری و تخریب هدفمند و دردناک در جهان عرب است.

تمامی حقوق این پایگاه، نزد دیده بان مبارزه با تروریسم محفوظ است.
طراح سایت: رامندسرور

آگاهی از آخرین اخبار رصد شده

تماس با ما
 1. نـــام
  لطفا اجازه دهید نامتان را بدانیم.
 2. ایمیل
  Please let us know your email address.
 3. پیام(*)
  پیام مورد نظرتان را وارد کنید.
 4. کدامنیت(*)
  کدامنیت
    مجددکد امنیتی را اشتباه وارد نموده اید.