01 فروردين 1398
مرکز رصد تروریست حقیقی
خطا
 • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 524
سه شنبه, 16 تیر 1394 ساعت 10:10

بیداری اسلامی و مقاومت، تنها راه مقابله با تکفیر آمریکایی

 • یادداشت اختصاصی

در طی قرن های اخیر تمام تلاش غربي‌ها براي تقسيم جهان اسلام به دولت‌ها و ملت‌هاي کوچک و سپس اختلاف‌افکني بين آنها بوده است که با حرکت مردم نطقه ناکام مانده است.

مرکز بین المللی حمایت از قربانیان تروریسم، بیداری اسلامی یک عنوان ریشه دار است که ملت های مسلمان منطقه در پی رسیدن به عدالت،آزادی،مردم سالاری و اعتلای هویت مبتنی بر اسلام بپا خواستند و به جرات می توان اذعان کرد این امر ماهیت انقلاب های مردمی اخیر را که همچنان برقرار است را شکل می دهد.

بيدارى اسلامى حقيقتى است كه بعد از دهها سال متمادى تسلط دشمنان اسلام بر جوامع اسلامى، چه به شكل استعمار مستقيم، چه به شكل استعمار جديد و استعمار غير مستقيم، چه به صورت سلطه‌ى فرهنگى يا سلطه‌ى اقتصادى يا سلطه‌ى سياسى؛ كه ملتهاى مسلمان فشرده شدند؛ اتفاق افتاده است.

این حرکت مردمی در زير فشارهاى عظيم سلطه‌ى غربى و دولتهاى اروپائى و آمريكائى بر كشورهاشان روی داد و بتدريج هسته‌ى بيدارى رشد كرد، ثبت شده و نهایتا خودش را نشان داد.

نگاهی کوتاه به جنبش های منطقه نشان می دهد که انقلابهاى مردمی منطقه همه مرتبط با عزت ملت های مسلمان در پی سالیان دراز تحقیر غربی ها است. اين انقلابها، از يمن و بحرين تا مصر و ليبى و تونس و همچنين كشورهائى كه هنوز آتش زير خاكسترند و يك روزى شعله‌ور خواهند شد، انگيزه‌شان بازگشت به عزت ملى و عدالت اجتماعى و آزادى در سايه‌ى اسلام است.

بیداری اسلامی يک بُعد شخصي دارد که در آن همه‌ي انسان‌ها را دعوت به «بازشناسي» تمدن اسلامی مي‌کند. بعد ديگر آن نيز که به هر کشور و ملت و مسائل داخلي آنها مرتبط مي‌شود، دعوت به «اتکاي به خود» است.

در بعد اعتقادي مردم را به «اعتماد به خدا و اعتماد به وعده‌هاي الهي» فرامي‌خواند و در بعد بين‌المللي هم يک وجه سلبي و يک وجه ايجابي دارد. وجه سلبي اين است که ملت‌ها به لبخندهاي غربي‌ها اعتماد نمی کنند و می دانند که غربي ها مدافع حقوق آنها نيستند. وجه ايجابي هم اين است که مسلمان‌ها بايد به سوي نظام‌سازي در عرصه‌ي بين‌المللي حرکت کنند که بعضا در برخی کشورهای انقلابی این اتفاق نیافتاده است.

اينکه ملت های مسلمان بر مسأله‌ي «امت اسلامي» تأکيد مي‌کنند، مبين اين مفهوم است که بايد تمدنی ديگر را ساخته شود تا بتواند قوانين‌ و اهداف‌ خود را پياده کند.

بیداری اسلامی هویت دینی، ملی، عربی، ترقی‌خواهانه، حقوق بشری، را در ارتباط با هویت فردی متاثر ساخته و در قالب خط، زبان، سرزمین، جهان بینی، دین و مذهب، فرهنگ، تمدن و تاریخ مشترک زمینه‌هایی برای خیزش جدید و متّحد جهان اسلام بر اساس هویت عقیدتی و دینی، فرهنگی، سیاسی، انقلابی، اخلاقی و جهانی سازی هویت اسلامی خاورمیانه‌ای فراهم ساخته است.

از سوی دیگر نقش آفرینان اصلی آن نه احزاب که گروه‌های عادی از جوانان و مردم هستند و حتی احزاب اسلامی نیز مثل اخوان المسلمین با مخفی شدن پشت شیوه‌ های سیاسی مبارزه با سیاست های نادرست مقهور عناصر منتسب به غربی ها شدند

در طی قرن های اخیر تمام تلاش غربي‌ها براي تقسيم جهان اسلام به دولت‌ها و ملت‌هاي کوچک و سپس اختلاف‌افکني بين آنها بوده است که با حرکت مردم نطقه ناکام مانده است. دليلش عمده این مسئله هم اين است که فضاي پيشين اختلاف بين مسلمان‌ها در حال تبديل به فضاي اعتماد نسبت به هم است و در عین حال تشدید درگیری های بین مسلمانان و اختلاف افکنی گسترده در پی این مفهوم در یکی دو سال اخیر از سوی غربی ها شکل گرفته است.

غرب همه‌ي تلاشش را به کار گرفته تا شايد بتواند مانع حرکت اسلامي شود و اگر هم نتواند، حداقل سعي مي‌کند فرصت و زمان بهينه را از حرکت رو به جلوي اين جريان بگيرد تا در خلال آن بتواند مشکل نازايي تمدن خود را حل کند.

بهانه تامین امنیت رژیم صهیونیستی برای سرپوش نهادن به تحرکات اقتصادی غربی ها بالاخص آمریکا در منطقه موجب سرازیر شدن کارشناسان و نیروهای امنیتی ایشان به منطقه شد.

آنچه مسلم به نظر می رسد این است که بدنه ملت های منطقه با تغییر جغرافیای سیاسی کشورهای مسلمان تنها با حاکمانی گره خواهد خود که گزاره های اسلامی را در خود داشته باشند و تحولات آتی مربوط به این جریان، بعید به نظر می رسد که تا چندسال دیگر خاموش شود.

تمامی حقوق این پایگاه، نزد دیده بان مبارزه با تروریسم محفوظ است.
طراح سایت: رامندسرور

آگاهی از آخرین اخبار رصد شده

تماس با ما
 1. نـــام
  لطفا اجازه دهید نامتان را بدانیم.
 2. ایمیل
  Please let us know your email address.
 3. پیام(*)
  پیام مورد نظرتان را وارد کنید.
 4. کدامنیت(*)
  کدامنیت
    مجددکد امنیتی را اشتباه وارد نموده اید.